banner15

Batı'nın Libya için 'terörizm' korkusu!

Libyalı muhalifler Kaddafi güçlerini yenerek ilerlemeye devam ederken; özellikle Batılı ülkeler Kaddafi sonrası süreçte önemli silahların ‘teröristlerin’ eline geçmesinden çekiniyor

Batı'nın Libya için 'terörizm' korkusu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı muhalifler Libya’nın yüzde 95’ini ele geçirdiklerini açıklarken; ABD’de Libyalı muhaliflerin ‘daha fazla özgürlüğe’ kavuşması için harekete geçti.

ABD’li diplomatlardan John McCain, Kaddafi sonrası Libya’daki süreç ile ilgili  açıklama yapmaya başladı.

Yapılan açıklamalarda, ABD’nin Lbya’nın geleceği üzerindeki etkisi gündeme getiriliyor.

Gündeme gelen en önemli konular arasında ise Libya’nın Kaddafi sonrası süreçte özgür, demokratik ve istikrarlı bir ülke olması…

ABD’NİN ‘TERÖRİZM’ KAYGISI

ABD’nin diğer bir kaygısı ise ‘teröristlerin’ Libya’da etkin olma ihtimali. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer Kaddafi sonrası süreçte, ‘teröristlere’ karşı Libya yönetiminin yanında olunacağı mesajını veriyor.

İNGİLTERE: KADDAFİ KİMYASAL SİLAH KULLANABİLİR

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, çaresiz durumda bulunan Muammer Kaddafi rejiminin kimyasallar kullanabileceği uyarısında bulundu.
 
Hague, “ölüm çırpınışları” içinde olan bir rejimin son hamle olarak çaresiz girişimlerde bulunabilme olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.
 
Hague ayrıca, “Libya’daki tehlikeli ve zor zamanların sona ermediğini, dışarıda çok fazla silahın bulunduğunu” sözlerine ekledi.
 
‘NÜKLEER SİLAH DA KULLANABİLİR’

İngiltere ve ABD’nin kimyasal silah uyarılarına ek olarak, NATO yetkilileri de Kaddafi’nin son hamle olarak Scud füzelerini devreye sokabileceğini belirtti. İstihbarat kaynakları, son intikam saldırısı olarak yerleşim birimleri üzerine fırlatılabilecek 240 Scud füzesi olduğunu tahmin ediyor.
 
NATO, Kaddafi’nin memleketi Sirte’den en az bir Scud füzesinin ateşlendiğini ancak hedefini yitirerek denize düştüğünü açıkladı.
 
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski müfettişlerinden Olli Heinonen ise 2003 yılından bu yana Libya’nın nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar elde etmesini sağlayacak altyapının ortadan kaldırılmasına rağmen, rejimin halen tehdit gösterebileceğini söyledi.

KADDAFİ HARTDAL GAZINA SAHİP

Libya’da devam eden çatışmalar ile ilgili senaryolardan biri de köşeye sıkışan Kaddafi’nin Savaşlarda az da olsa kullanılmış bu gaz labaratuvar ortamında kolayca yapılabilmesi ve etkileri nedeni ile oldukça korkutucu sayılan hardal gazına sahip olması.

Pentagon ABD güvenlik güçlerinin Kaddafi’ye ait kimyasal silah depolarının casus uydularla izlendiğini belirtti. Söz konusu depoların çölde bulunduğu, bunlardan hardal gazı yapımında yararlanılabileceğini ifade eden Hague, var olan miktarın yeterli olmadığını ve kullanım tarihinin de geçmiş olabileceğini dile getirdi.

Rapora göre Kaddafi 10 ton hardal gazına sahip ve bunun deposu da Sirte kentinde bulunuyor.

NATO güçlerinin bu deponun bulunması için çalışmalar yürüttüğü belirtilirken; deponun özel eğitilmiş Kaddafi’nin adamları tarafından korunduğu ifade ediliyor.

2004 senesinde ABD ile Kaddafi arasında imzalana anlaşmada Kaddafi ‘teröre’ karşı ABD ile beraber hareket edeceğini taahhüt etmiş ve bu anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

DİĞER KORKULAN SİLAH MANPADS

Kaddafi’nin devrilmesini isteyen güçlerin korktuğu diğer bir silah ise MANPADS olarak bilinen Taşınabilir hava savunma sistemlerinin bulunması.

Özellikle batılı güçler bu sistemin Kaddafi’nin devrilmesi sonrası ‘teröristlerin’ eline geçmesinden çekindiklerini ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 17:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35