banner39

Beni Velid de muhaliflerin elinde

Günlerdir kuşatma altında olan Libya'nın Beni Velid kenti, taraflar arasındaki görüşmelerin ardından çatışma yaşanmadan muhaliflerin eline geçti

Afrika 17.10.2011, 17:44 17.10.2011, 23:36
Beni Velid de muhaliflerin elinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'daki yeni yönetim Ulusal Geçiş Konseyi (UGK), bir ayı aşkın süredir kuşatma altında olan Beni Velid'de kontrolün tamamen sağlandığını açıkladı. UGK askerlerinin komutanlarından Seif el Lasi, "Beni Velid tamamen özgürleştirildi" dedi.

UGK askerlerinin bugün Beni Velid'in merkezine kadar ilerlediği, kentte devrik Libya lideri Muammer Kaddafi askerleriyle yoğun sokak çatışmaları çıktığı bildirilmişti.

Şehre 40 kilometre mesafedeki bir köydeki camide bir araya gelen Beni Velid'in ileri gelenleriyle muhalif grup yetkilileri, birkaç saat süren görüşmenin ardından şehrin daha fazla kan dökülmeden teslim edilmesi konusunda anlaştı.

Görüşmeleri gerçekleştiren heyette yer alan Abdulkader Zarug Agnia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıda tarafların birbirini dinlediğini ve sorunların çözüldüğünü ifade etti.

Beni Velid'in de artık muhaliflerin elindeki yerleşim yerleri arasına katıldığını bildiren Agnia, sonuçtan mutlu olduklarını söyledi. Muhalif güçlerden oluşan öncülerin girdiği şehirde arama yapıldığına işaret eden Agnia, güvenliğin sağlanmasının ardından diğer grupların da kente girebileceğini kaydetti.

Bani Walid'in alındığı haberinin duyulmasının ardından cami dışında bekleyen silahlı gruplar, Kaddafi aleyhine slogan attı ve zaferlerini silahlarını ateşleyerek kutladı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?