Biafra yerlileri Nijerya hükümetini UCM'ye şikayet edecek

Nijerya Devlet Başkanı Buhari'nin de arasında bulunduğu devlet yetkilileri aleyhinde hazırlanan şikayet dosyası, 29 Ocak'ta Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulacak

Biafra yerlileri Nijerya hükümetini UCM'ye şikayet edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Biafra yerlilerinin Nijeryalı devlet yetkilileri hakkında hazırladığı şikayet dosyasını 29 Ocak'ta Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sunacağı bildirildi.

Nijerya'nın Premium Times gazetesinde yer alan Amsterdam merkezli Prakken d'Oliveira Uluslararası İnsan Hakları Avukatları Bürosu'nun basın açıklamasında, Biafra Yerlileri Hareketi'nin (IPOB) şikayet dosyasının büro avukatlarından Profesör Goran Suite tarafından UCM'ye sunulacağı kaydedildi.

Nijerya'nın üst düzey yöneticileri hakkında hazırlanan ve 29 Ocak'ta sunulacak şikayet dosyasında, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin isminin de bulunduğu ifade edildi.

Biafra yerlilerinin, Nijerya'nın güneydoğu bölgesinde 1967-1970 yılları arasında özerkliğini ilan etmiş eski Biafra Cumhuriyeti'ne bağlılığını sürdürdüğü hatırlatılan açıklamada, isimsiz pek çok Nijeryalının ifadesi ve halka açık bilgilere dayanarak hazırlanan şikayet dosyasına son şeklinin verildiği bildirildi.

Devletin, IPOB hareketi üyeleri ve Nijerya'nın güneydoğusundaki Biafra halkına cinayet, yargısız infaz, işkence, cebri kaybolma ve diğer insanlık dışı fiiller uygulandığı ve bunların UCM'de insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

Federal hükümetin, Nijerya'nın güneydoğusundaki sivil halka karşı sistematik saldırı başlattığı, bu kapsamda IPOB lideri ve Radyo Biafra yöneticisi Nnamdi Kanu gibi pek çok kişinin hedef alındığı savunuldu.

Ülkenin güneydoğusunda 1967 yılında bağımsızlığını ilan eden Biafra Cumhuriyeti, Nijerya iç savaşı sonunda yeniden Nijerya'nın egemenliği altına girmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 11:57
banner53
YORUM EKLE

banner39