Bıçak sırtında geçecek olan Kenya seçimleri

Kenya önümüzdeki salı iki büyük ve rakip ailenin seçim rekabetine tanıklık edecek. Seçim öncesi güvenlik artırılırken muhalefete yönelik polis baskın ve şiddeti bölgede tansiyonu yükseltti

Bıçak sırtında geçecek olan Kenya seçimleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenyalılar, görevdeki Uhuru Kenyatta ve rakibi Raila Odinga arasında gergin geçen ve seçim sandıklarında haksızlık yapıldığı iddiaları ile beraber artan şiddetle bıçak sırtında bir seçim haftasına başlıyor. Kenya, görevdeki Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın ikinci beş yıllık görev süresini sağlamak üzere 8 Ağustos'ta sandık başına gidecek

Salı günü sandık başına gidecek olan Kenyalılar muhalefetin seçim toplantılarına polis baskını yapılması ve üst düzey bir seçim görevlisinin işkence ile öldürülmesinin gölgesinde oy kullanacak.

8 Ağustos seçimleri, Kenya'nın ilerlemesinin önemli bir testi olarak görüldü. On yıl önce yapılan tartışmalı seçimler, iki ay süren etnik çatışmalara yol açmıştı. Protesto gösterileri ve polis ile olan çatışmalarda bin 100'den fazla kişi ölmüş ve 600 bin kişi çatışma bölgelerindeki evlerini terketmek zorunda kalmıştı.

HANEDAN REKABETİ

Kenya bu yılki seçimlerde yüzyıllardır süren Kenyatta ve Odinga aileleri arasındaki hanedan rekabetinin son göstergesi olacak.

İki cumhurbaşkanı adayının babaları Jomo Kenyatta ve Jaramogi Odinga, bağımsızlık mücadelesinde müttefiklerdi, ancak on yıllarca süren siyasi çekişmelerde birbirlerinin en şedid rakipleri oldular.

40 milyondan fazla oy verme istasyonunda oy kullanmak için 19 milyondan fazla Kenyalı bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39