banner39

Bin Ali, ABD'ye üs vermemiş

Arap Baharı'yla yönetimden uzaklaştırılan Tunus'un eski lideri Zeynelabidin bin Ali'nin ABD'ye üs kurma izni vermediği ortaya çıktı

Afrika 02.08.2013, 17:45 02.08.2013, 18:05
Bin Ali, ABD'ye üs vermemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta devrim sonrası yönetimin ABD askeri güçlerinin önemli kısmına yakında ev sahipliği yapacağı iddia edildi.

Tunisialive'da Muhammad Mutaz Bella Ghothbani tarafından kaleme alınan yazıda, Tunus'un ABD'nin AFRICOM olarak bilinen askeri güçlerine üs haline gelebileceği öne sürüldü.

AFRICOM, ABD'nin Afrika'daki askeri operasyonlarından ve Afrika ülkeleriyle askeri ilişkilerden sorumlu... Fakat AFRICOM'un merkezi Afrika'da değil, Almanya'nın Stuttgart şehrinde... Bin 300 çalışanı olan AFRICOM'un Cibuti ve İngiltere'de de ek çalışanları bulunuyor.

AFRICOM'un en önemli görevlerinden biri de ABD'nin ihtiyaç duyması halinde Afrika'da herhangi bir bölgeye hızlı müdahale sağlama imkanı vermek...

Daha 2006 yılında bile Tunus'un AFRICOM'un merkezi olup olamayacağı konusunda tartışmalar olduğu belirtiliyor. Tunisialive'da yer alan analize göre, AFRICOM'um merkez üssünün Tunus'ta olması halinde İtalya'nın Napoli şehrindeki 6. Filo ile direkt temas sağlanabileceği kaydediliyor.

Tunus'un ise birkaç nedenden dolayı bu teklifi reddettiği ifade ediliyor. Öncelikle radikal İslamcı gruplar bu durumu Tunus yönetimine karşı savaş ilan etmek için gerekçe olarak kullanabilecekti. Bundan ekonomide büyük paya sahip olan Tunus'un turizmi de darbe yiyecekti. Tunus ayrıca kendisini her zaman arka bahçesi olarak gören Fransa ile ilişkilerinin bozulmasını da istemiyordu.

Öte yandan Tunus'un şu an zaten daha önce korktuğu güvenlik problemleriyle karşılaşmış durumda olduğu belirtiliyor. Çünkü hem Cezayir hem Libya sınırında silahlı İslamcı gruplarla çatışmalar yaşanıyor. Bu arada Tunus'un askeri kapasitesinin bu çatışmalara uzun süre dayanamayacağı iddia ediliyor. Ekonomik kriz yetersiz olan askeri kapasiteyi geliştirmeyi de önlüyor. Dolayısıyla Tunus'un AFRICOM'a merkez üs olmasının konu hakkında en ekonomik çözüm olabileceği düşünülüyor.

Ayrıca Fransa'nın ayaklanma sırasında Zeynelabidin bin Ali yönetimine destek vermesi, Tunus yönetimine gemilerle gaz bombaları yollaması, Tunus'un mevcut İslamcı yönetiminin Fransa ile arasının açılmasına sebep oldu. O kadar ki Tunus Fransa dışındaki seçenekleri de denemek için ABD, Almanya, Japonya ve Çin'e heyetler gönderdi.

Fakat her şeye rağmen Tunus'ta ABD'nin AFRICOM'una ait üs kurulmasının en az birkaç yıl alacağı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?