banner39

Bin Ali için idam cezası istendi

Tunus'ta askeri mahkemede yargılanan eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali hakkında idam cezası istendi.

Afrika 23.05.2012, 23:35 24.05.2012, 07:46
Bin Ali için idam cezası istendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'un gıyabında yargılanan eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali için, Ocak 2011'deki halk ayaklanmasının bastırılmasındaki rolünden ötürü idam cezası istendi.

Kef kentindeki askeri mahkemede görülen davada, Tala ile Kasserin şehirlerinde öldürülen en az 22 kişi için, savcının eski devlet başkanı hakkında, "taammüden cinayette işbirliği" suçlamasıyla idam cezası istediği ve eski rejimin 22 zanlısının da en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ettiği belirtildi.

Mahkemede halka ateş açma emri vermediklerini öne süren sanıklar, olayın sorumluluğunu İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan kriz ve operasyon merkezine yükledi ancak isim vermedi.

Yargılananlar arasında eski içişleri bakanları Refik Belhac Kasem ve Ahmed Friaa, eski Genel Güvenlik Direktörü Adil Tiuri ile eski Özel Kuvvetler Komutanı Celil Budriga da bulunuyor.

Daha önce uyuşturucu kaçakçılığı yapmak ve kamu mallarını zimmetine geçirmek suçlarından gıyabında 66 yıl hapse mahkum edilen Bin Ali için ilk kez idam cezası isteniyor.

Bin Ali ve ailesi, 14 Ocak 2011'de Suudi Arabistan'a kaçmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?