banner39

banner35

Bingazi'de onbinler Şuheda Meydanı'nda/ FOTO

Kaddafi güçlerinin püskürtüldüğü Bingazi'deki Libyalılar, başkent Trablus'daki isyancılara destek verdi. Trablus'taki gösterilere polisin müdahalesi sert oldu

Afrika 04.03.2011, 16:20 04.03.2011, 16:56
Bingazi'de onbinler Şuheda Meydanı'nda/ FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'daki halk ayaklanmasının ardından on binlerce Kaddafi karşıtı Bingazili, Şüheda Meydanı'nda bir araya gelerek cuma namazı kıldı ve protesto gösterisinde bulundu.

Kent meydanında on binlerce Bingazili Müslümana hitap eden Şeyh Namel Sate, Libya halkının 42 yıllık Kaddafi döneminde büyük baskılar gördüğünü, çok kötü uygulamalarla yüz yüze geldiğini belirtti. "Kaddafi çok kan döktü, çok kötü şeyler yaptı. Çok çektik, artık yeter! Libya'da yeni bir dönem başlıyor" diyen Şeyh Sate, halk ayaklanmasıyla birlikte kardeşlik, saygı ve huzur dolu bir dönemin tohumlarının atıldığını söyledi. 

libya

Sate, Bingazi'de nispeten çatışmasız bir ortam yaşanırken, Trablus'taki Libyalıların Kaddafi askerlerinin kötü muamelesiyle yüz yüze olduğunu ifade ederek, "Bu cuma günü Allah'a yakarıyoruz, Allah Trablus'taki kardeşlerimizi Kaddafi'den korusun. Kardeşlerimizin yanındayız" dedi. 

libya

Libya halkına destek veren tüm ülkelere şükranlarını dile getiren Sate, seslerini dünyaya duyuran gazetecilere de minnettar olduklarını kaydetti. Bingazi'deki şiddetli yağmura rağmen Şüheda Meydanı'da toplanan on binlerce kişi, cuma namazının ardından Kaddafi aleyhinde sloganlar attı.

bingazi

Kaddafi dönemi öncesinde kullanılan kırmızı, siyah ve yeşil renklerden oluşan Libya bayrakları açan göstericiler, üzerinde Kaddafi karikatürleri bulunan dövizler taşıdı.   Göstericiler, Kaddafi'nin temsili yeşil kitabını yakarken, cuma namazını kıldıran Şeyh Sate'ye sevgi gösterisinde bulundu. 

bingazi

Meydanda bulunan tankların üzerine çıkan göstericiler, daha sonra araçların klaksonlarını çalarak dağıldı. Bazı göstericilerin otomatik tüfek ve roketatar gibi ağır silahlar taşıdığı görüldü.

TRABLUS'TA GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE

Bu arada, Libya'nın başkenti Trablus'ta düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu belirtildi. Tajura mahallesinde düzenlenen gösteride Muammer Kaddafi'nin istifasını isteyen yaklaşık 1500 protestocuyu dağıtmak için güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullandığı ve silah sesleri duyulduğu kaydedildi. Göz yaşartıcı gaz atıldığı sırada kısa bir süre için dağılan kalabalığın yeniden bir araya gelerek gösteriye devam ettiği belirtildi. 

13 KİŞİ ÖLDÜ

El Arabiya televizyonu, Libya'nın Zaviye kentinde bugün görülen şiddet olaylarında enaz 13 kişinin öldüğünü duyurdu.  Bir doktorun kaynak gösterildiği haberde, başkent Trablus'un batısındaki Zaviye kentinde 13 kişinin öldüğü kaydedildi.  El Cezire televizyonu ise bir görgü tanığının 50'den fazla kişinin öldüğünü, 300 kişinin yaralandığını söylediğini bildirdi. 

22 BİN 600 KİŞİ GETİRİLDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Libya'daki olayların ardından hava ve deniz yoluyla Türkiye'ye getirilenlerin sayısının 22 bin 600'e ulaştığını bildirdi. Başbakanlık Basın Merkezinden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

 ''Libya'dan 18 tarifeli, 25 özel tahliye ve 25 askeri olmak üzere, toplam 68 uçak, 5 gemi, 1 firkateyn ve özel şirketlerimiz tarafından getirilenlerle beraber toplam 21 bin 592 kişi ülkemize giriş yapmıştır. Getirilen yolcuların 2 bin 985'i yabancı uyrukludur. Diğer taraftan, ülkemize doğru seyir halinde olan ve Trablus'tan İstanbul'a hareket eden Ankara feribotundaki 896'sı yabancı olmak üzere, toplam bin 68 yolcu ile birlikte tahliye edilenlerin sayısı 22 bin 660'a ulaşmaktadır. Ülkemize getirilen vatandaşlarımız, Marmaris ve Dalaman'da kurulan kabul merkezlerimizde karşılanarak, ihtiyaç duydukları takdirde konaklamaları sağlanmakta ve temin edilen otobüslerle gidecekleri şehirlere gönderilmektedir. Ayrıca, Libya'dan Captain Elio isimli Suriye gemisi ile yola çıkan 812 Suriye vatandaşının, bugün akşam saatlerinde Marmaris Limanı'nda olması beklenmektedir. Türk ve Suriye yetkililerince karşılanacak olan Suriye vatandaşları, Marmaris Limanı'nda kurulu bulunan kabul merkezimizde dinlendirilerek, gıda, sağlık ve benzeri ihtiyaçlarının giderilmesinin ardından, ülkemiz tarafından sağlanan otobüslerle Hatay-Cilvegözü sınır kapısına kadar götürüleceklerdir.''

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?