banner39

Bingazi'de paralel devlet hazırlığı

Libya muhalefeti Bingazi merkezli bağımsız bir devletin kuruluşu için hazırlıklarını hızlandırdı

Afrika 18.04.2011, 07:46 18.04.2011, 10:09
Bingazi'de paralel devlet hazırlığı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Muammer Kaddafi'ye bağlı kuvvetler ile cephede çatışan Libya muhalefeti, Bingazi'de yeni bir devletin temellerini atıyor. Eşitlik temelinde bir anayasa hazırlayan Geçici Ulusal Konsey, kendilerine bağlı merkez bankası kurarken, yeni bir vergi sistemi üzerinde çalışıyor. Muhalifler, kontrol altında tuttukları bölge sınırlarında kendilerine ait vize pullarını kullanıyor.

Zaman'ın haberine göre, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı kuvvetler ile muhalif güçler arasındaki çatışmalar birçok şehirde devam ederken, Libya muhalefeti Bingazi merkezli bağımsız bir devletin kuruluşu için hazırlıklarına devam ediyor.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Libya muhalefeti cinsiyet, din ve etnik köken ayrımı yapmaksızın her vatandaşın eşit kabul edileceği bir anayasa hazırlamak için çalışmaların sonuna geldi. Gözlemciler demokrasi, ifade özgürlüğü, bağımsız yargı gibi ilkeler üzerine kurulan anayasanın Libya muhalefetini Kaddafi karşıtı silahlı bir hareket olmaktan çıkartıp bağımsız bir hükümet haline gelmesi açısından dönüm noktası olarak değerlendiriyor. Hazırlanan anayasada demokrasi ve eşitlik kavramına vurgu yapılması muhaliflerin, Batılı değerleri benimsediğinin bir kanıtı olarak ifade ediliyor.

WSJ haberinde, muhaliflerin kontrol altında tuttukları bölgelerde sınır kapılarında kendilerine ait giriş çıkış pulları kullandıkları belirtilirken, Bingazi'de merkez bankası ve Milli Petrol Şirketi gibi kritik kurumlar kurdukları yazıldı. Çeşitli devlet başkanları ile diplomatik temas kuran ve resmi ziyaretler gerçekleştiren Konsey'in yeni bir vergi sistemi üzerinde çalıştığı da haberde yer aldı.

Geçtiğimiz hafta Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Libya Temas Grubu toplantısında da temsil edilen Libya muhalefeti, önde gelen destekçisi Katar'ın yanı sıra İtalya ve Fransa tarafından Libya halkının meşru temsilcisi olarak görülüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Libya muhalefetinin temsilcileri ile sık sık bir araya geldiği biliniyor. Katar yönetimi de Konsey ile geçtiğimiz haftalarda petrol anlaşması imzalamıştı.

ABD, KADDAFİ'YE SIĞINACAĞI ÜLKE ARIYOR

Çatışmaların devam ettiği ülkede ABD hükümeti ve müttefiklerinin, yoğun bir şekilde Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sığınabileceği bir ülke arayışı içinde olduklarını bildirdi. New York Times gazetesinin yetkililere dayandırdığı habere göre, ABD Kaddafi için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) savaş suçlularını ülkelerine geri iade etmeyi öngören Roma Anlaşması'nı imzalamamış bir ülke arıyor. UCM tarafından yargılanması beklenen Kaddafi'nin anlaşmayı imzalamayan Afrika ülkelerinden birine sığınabileceği ifade edildi. Gazeteye konuşan yetkililer, Kaddafi'nin 'güç kullanılmadan' devrilmesinin yollarını aradıklarını da belirtti.

Libya'da NATO komutasındaki operasyonun Kaddafi'yi durdurmaya yeterli olmadığını ve ek kuvvet gönderilmesini isteyen Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, Libya'da çatışmaların uzun sürme riskinin olduğunu söyledi. Le Parisien gazetesine konuşan Longuet "Koalisyon uçakları, doğuda Kaddafi güçlerinin tüm lojistik imkanlarını kesebilecek durumda. Ancak şehir savaşında, koalisyon uçakları bir trajediden kaçınacaksa, sorunu pek çözecek durumda olmadığını kabul etmeliyim." dedi.

Yorumlar (1)
Galip TEZCAN 12 yıl önce
A. Kalabalık adında bir yazar arkadaş vardı. Ondan bu haberler üzerine bir yorum bekliyoruz. Mümkünse Türkiye'nin bu yeni kurulacak devlet için ne tür bir siyaset izlemesi gerektiğini de açıklasın.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?