banner39

Binlerce Faslı kralı protesto etti

Dünyanın en uzun süreli hanedanının yetkilerinin daha fazla kısıtlanmasını isteyen Faslılar 'Biat Günü'nde protesto eylemlerinde buluştu

Afrika 01.08.2011, 10:15 01.08.2011, 10:15
Binlerce Faslı kralı protesto etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Binlerce Faslı Pazar günü Arap dünyasının iktidarda en uzun süredir bulunan hanedanının yetkilerinin kısıtlanması ve yolsuzluğun kökünün kazınması talepleriyle sokağa çıktı.

Protestolar, bir asırlık 'Biat Günü' törenlerinin yapıldığı güne rastladı. Yüzlerce bölgesel temsilci Kral Muhammed'e "itaat ve bağlılık yeminlerini" sunarken, binlerce insan sokaklarda Kral'ın yetkilerinin azaltılmasını istedi.

Fas Kralı, haftalarca süren protestoların ardından yetkilerini azaltan anayasal değişikliği onaylamış, demokrasiye yönelik reform sözü vermişti.

Ancak değişiklik için bastıran gençlik liderliğindeki 20 Şubat hareketi, daha ciddi değişiklikler yapılması talebiyle barışçıl protestolarını sürdürme kararı almıştı.

Devlet televizyonu Kral'ın önünde eğilen yetkililerin görüntülerini yayınlarken, başkent Rabat'ta bir araya gelen yüzlerce Faslı "geçmişle bağların koparılacağı değişiklikler istiyoruz" diyerek "Allah halkı korusun" sloganları attılar.

20 Şubat Hareketi aktivistlerinden Muhammed El-Auni, "parlamenter monarşi, özgürlük, sosyal adalet ve onur için baskı yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Ülkenin en büyük kenti Casablanca'da 4 bin,  kuzeydeki Tanca'da da yaklaşık 5 bin kişi protesto eylemlerine katıldı.

Fas Kralı kabine toplantılarına başkanlık ediyor, yargıyı, din işlerini ve orduyu kontrol ediyor.. Meclisin çıkardığı yasaları beğenmezse parlamentoyu feshedip, yasaları iptal edebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?