banner15

Binlerce Nijeryalı Kamerun'a sığındı

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram gruplarıyla Nijerya ve Çad askerlerinden oluşan birlikler arasında başlayan şiddetli çatışmalardan kaçan binlerce Nijeryalı Kamerun'a sığındı

Binlerce Nijeryalı Kamerun'a sığındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boko Haram'dan kaçan binlerce Nijeryalı Kamerun'a sığındı. Nijerya'nın kuzeydoğusunda dün Çad ve Nijerya askerlerinden oluşan koalisyon güçleri ile Boko Haram grupları arasında meydana gelen şiddetli çatışmalardan dolayı binlerce Nijerya vatandaşının sınırı geçerek Kamerun'a geçtikleri bildirildi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'ya konuşan Kamerunlu bir askeri yetkili, yüzün üzerinde ailenin ve çok sayıda çocuğun, Nijerya'nın kuzeydoğusunda patlak veren şiddetli çatışmalardan dolayı sınırı geçerek Kamerun'a sığındıklarını söyledi.

Bölgeye daha önceden gelmiş 30 bin civarında Nijeryalı mültecinin varlığından söz eden Kamerunlu yetkili, yeni gelen mültecilerin Makari kasabasında açık havada kaldıklarını belirtti.

Kaynak, Nijeryalı sığınmacıların gelme tarihlerinin bölgeye Nijerya hükümeti tarafından yapılan yardımların sevkiyatı tarihiyle çakıştığını ve kısa vadede bölgede gıda sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi. İsmini vermek istemeyen Kamerunlu askeri yetkili bölgeye dün bağışlardan sağlanan 12 tırlık bir yardımın gönderildiğini kaydetti.

Kaynağa göre, Boko Haram şiddetinin başladığı 2009 senesinden bu yana Nijerya vatandaşları kaçarak Kamerun'a sığınıyorlar. Ancak ilk defa Nijerya hükümeti bu sığınmacılar için Kamerun makamlarına insani yardım gönderme teklifinde bulundu.

Çad hükümeti, Boko Haram'a karşı savaşa katılması için Kamerun ve Nijerya'ya geçtiğimiz Ocak ayında asker göndermişti. Dün meydana gelen şiddetli çatışmalarda üç Çad askeri hayatını kaybetti. Dünkü çatışmalar, Boko Haram'ın internet üzerinden IŞİD'e biat ettiğini açıklamasından bir gün sonra meydana geldi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 15:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35