banner39

BM Genel Sekreteri, Mali'ye barış gücü istedi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mali'ye barış gücü gönderilmesini önerdi

Afrika 27.03.2013, 12:04 27.03.2013, 12:15
BM Genel Sekreteri, Mali'ye barış gücü istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Fransız askerlerinin çekilmesinin ardından Mali'de güvenliğin sağlanması için ülkeye en az 11 bin askerden oluşan barış gücü gönderilmesi önerisinde bulundu.

Ban, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, BM'nin Mali'deki yeni siyasi misyonunun da güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Afrika öncülüğünde kurulan AFISMA birliklerine, güvenliğin sağlanması ve silahlı gruplara karşı operasyon düzenlenmesi sorumluluğunun verilebileceğine işaret eden Ban, Afrika Birliği ile Mali halkının silahlı gruplara karşı savaşmak için ülkeye bir BM gücünün gönderilmesi talebini ise reddetti.

Ban, Mali'nin kuzeyindeki çöl ve dağlarda bulunan silahlı gruplarla savaşmanın BM'nin barışı koruma ilkesi ile çeliştiğini ve BM barış gücü askerlerinin bu gruplarla savaşmak için yeterli eğitim ve donanıma sahip olmadığını ifade etti.

Fransa, geçen yıl Mali'nin kuzeyini kontrolleri altına alan silahlı grupların Konna kentini ele geçirmesi ve başkente doğru ilerleme tehdidinde bulunması üzerine 11 Ocak'ta Mali'ye askeri operasyon düzenlemişti. Batı Afrika ülkesine yaklaşık 4 bin asker gönderen Fransa, askerlerini Nisan ayından itibaren çekeceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?