banner39

BM Güney Sudan iç savaşı raporu yayınlandı

BM raporu, Güney Sudan'da çatışan iki tarafın da uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koydu. Suçlamalar arasında, yargısız infaz, insan kaçırma, tecavüz, hastane, ibadethane ve BM yerleşkelerine saldırılar yer alıyor

Afrika 10.05.2014, 12:37 10.05.2014, 12:37
BM Güney Sudan iç savaşı raporu yayınlandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler'in (BM), Güney Sudan'a ilişkin raporu, ülkede iktidar mücadelesi veren iki tarafın da insan hakları ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koydu.

BM'nin Güney Sudan Misyonu (UNMISS) tarafından açıklanan raporda, ülkenin en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in bağlı olduğu Dinka ile darbe planladığı iddiasıyla görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın Nuer kabileleri arasında 15 Aralık'tan bu yana süren çatışmalar sırasında işlenen ciddi insan hakları ihlalleri gözler önüne serildi.

Raporda, derinlemesine soruşturmalar ve belgeler ışığında, çatışmalar sürecinde yargısız infazlar, insan kaçırma, tecavüz, sivillerin hedef alınması, hastane, ibadethane ve BM barış gücü yerleşkelerine saldırılar ve keyfi tutuklamaların yapıldığının belirlendiği belirtildi.

Bazı saldırıların koordineli ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiği ifade edilen raporda, "Çatışmalarda bazı eylemlerin insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilebileceğine ilişkin önemli bilgiler bulunmuştur" ifadesi kullanıldı. 

Raporda, konuya ilişkin soruşturmanın hızlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine işaret edilerek, soruşturma sonucunda sorumluların yakalanması, uluslararası standartlara uygun ve bağımsız bir şekilde yargılanması istendi.

UNMISS'ten 21 Nisan'da yapılan açıklamada, militanların Kali-Ballee Camisi'ne sığınan sivilleri etnik aidiyetine göre ayırdıktan sonra 200'den fazla kişiyi öldürdükleri, 400'den fazlasını da yaraladıkları belirtilmişti.

Aralık ortasından beri süren çatışmalarda on binden fazla kişinin öldürüldüğü tahmin edilen ülkede, yaklaşık bir milyon kişinin de yerlerinden edildiği sanılıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?