banner15

BM heyeti gözlem için Sudan'a gidecek

Sudan'ın kabilelere yönelik askeri operasyonlar düzenlediği ifade edilirken; "Savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiği" iddia edilen Sudan'ın Güney Kordofan bölgesine bir BM heyeti gidecek.

BM heyeti gözlem için Sudan'a gidecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiği" iddia edilen Sudan'ın Güney Kordofan bölgesine bir BM heyeti gidecek.

Sudan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Daffa-Alla Elhag Ali Osman, ülkesinin heyetin bölgeyi ziyaretine izin verdiğini belirtti. Büyükelçi, bugün başlayacak ziyareti Sudan hükümetinin organize edeceğini ve heyette 6 BM kuruluşunun temsilcilerinin bulunacağını ifade etti. Büyükelçi, heyetin bölgede insan hakları ile ilgili uygulamalarla, insani yardım ihtiyaçlarına ilişkin incelemeler yapacağını kaydetti.

Sudan bölgede, bağımsızlığını yeni kazanan Güney Sudan'a bağlı olduğunu belirttiği kabilelere yönelik askeri operasyonlar düzenliyor.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM insan hakları bürosunun pazartesi günü açıkladığı raporunda, bölgede savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiği iddialarına ilişkin olarak soruşturma açılması istenmişt.

Raporda, Sudan uçaklarının ayrım gözetmeksizin bombardıman düzenlediği ve çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı, Sudan ordusunun ele geçirdiği ve Güney Sudan ordusuna bağlı askerler olduğunu söylediği kişileri kurşuna dizdiği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35