banner15

BM: Libya'da intikam saldırıları durmalı

BM, hem Kaddafi taraftarlarının hem de isyancıların, yakaladıkları kişileri öldürmeye başladıkları yolundaki haberlerin ardından 'itidal' çağrısı yaptı

BM: Libya'da intikam saldırıları durmalı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler, Libya'daki tüm taraflara itidal çağrısında bulunarak, şiddet ve intikam saldırılarının önüne geçilmesini istedi.

BBC'nin haberine göre, bu çağrı, hem Kaddafi taraftarlarının hem de isyancıların, yakaladıkları kişileri öldürmeye başladıkları yolundaki haberleri izliyor.

Büyük ölçüde isyancıların kontrolünde olan Trablus'ta çatışmalar hala devam ediyor.

Başkentte dün Kaddafi güçlerinin denetiminde olan Ebu Selim bölgesinde de çatışmalar patlak verdi.

Kaddafi'nin memleketi Sirte'ye girmeyi hedefleyen isyancıların sert direnişle karşılaştıkları haber veriliyor.

İşkence iddiaları

Birleşmiş Milletler'in insan hakları sözcüsü Rupert Colville, tarafların yakaladıkları kişilere işkence ettiği ve öldürdüğü iddialarını doğrulamanın zor olduğunu ancak bunların Libya için görevlendirilen komisyon tarafından araştırılacağını söyledi.

Örgüt daha önce Libya'daki bazı askeri eylemlerin savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamına girebileceğini açıklamıştı.

Hafta başında isyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey'in Başkanı Mustafa Abdül Celil, isyancıları intikam saldırılarına girişmemeleri konusunda uyarmış, bu çağrısına uyulmaması halinde istifa edeceğini söylemişti.

BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes Trablus'un Mitiga bölgesinde, 17 isyancının cesedinin getirildiği hastaneyi ziyaret etti.

Doktorlar, Kaddafi güçlerince tutsak alınınan bu kişilerin, isyancıların başkenti ele geçirmesinden sonra işkence edilip öldürüldüğünü söyledi.

Hastanede görevli bir İngiliz doktor, cesetlerin bazılarının başlarının arkasında kurşun izi olduğunu belirtti.

Bu doktor, cesetleri savaş suçları mahkemesine sunulma olasılığı üzerine incelediklerini kaydetti.

Bu arada kent merkezinde 10'dan fazla Kaddafi yanlısının cesetleri bulundu. Bu kişilerden ikisinin ellerinin arkadan bağlı olduğu görüldü.

LİBYA'NIN PARASI SERBEST

Öte yandan, Birleşmiş Milletler, insani yardım ve diğer sivil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Libya'ya ait 1,5 milyar dolarlık mal varlığının serbest bırakıldığını açıkladı.

BM Konseyi diplomatları yaptıkları açıklamada, Güney Afrika'nın Libya'nın mal varlıklarının serbest bırakılmasına karşı çıkmasına rağmen yapılan oylama sonucu mal varlıklarının serbest bırakılmasına karar verildiği kaydettiler.

Mal varlığı, Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi tarafından dağıtılacak.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 08:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35