banner15

BM, Libya'nın bazı yaptırımlarını kaldırdı

BM, Libya'nın mal varlığı üzerindeki bazı yaptırımları kaldırdı

BM, Libya'nın bazı yaptırımlarını kaldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Libya hükümetine bağlı 1 milyar 500 milyon dolarlık mal varlığı üzerindeki yaptırımları kaldırdı. 

New York'taki BM binasında toplanan Konsey, yaptırımın kaldırılma şartı olarak bu parayla halkın ihtiyaçlarının karşılanmasını gösterdi. Yaptırımların kaldırılması konusunda, Güney Afrika'nın bazı çekinceleri vardı ancak bu konu da dün akşam üzeri yapılan toplantıda kısmen halledildi. Güvenlik Konseyi üyesi 14 ülke, Güney Afrikalı yetkilileri ikna etmek amacıyla anlaşmanın metninde değişiklik yaptı. Yeni anlaşma metnine göre, para muhalefetin temsil ettiği Ulusal Geçiş Konseyi yerine, Libya'daki "ilgili yetkililere" devredilecek. Güney Afrika, Güvenlik Konseyi'nin geçici üyesi. Ancak bu ülke ile birlikte bazı Afrika ülkeleri Libya'da iktidarın el değiştirilmesi şekline karşı tavırları ile biliniyor. 

Libya'ya ait mal varlıklarına erişim, Güvenlik Konseyi'nin Muammer Kaddafi yönetimine yönelik ambargosu yüzünden engellenmişti. Amerikalı diplomatlar üzerinden yaptırım kaldırılan paranın, Libya halkı için yakıt, gıda, içme suyu ve diğer gerekli hizmetlere harcanacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 09:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35