banner39

BM: Marib'deki saldırılar barış çabalarını baltalıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'in kuzeyinde yer alan Marib kentindeki saldırıların barış çabalarını baltaladığını söyledi.

Afrika 30.04.2020, 09:54
BM: Marib'deki saldırılar barış çabalarını baltalıyor

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Marib Valisi Sultan el-Arade ile internet üzerinden gerçekleştirdiği görüşmede, askeri alanda tırmanan gerginlik ve ülke genelinde ateşkes konusunu ele aldıklarını kaydetti.

Griffiths, "Marib'in çatışmalardan uzak tutulması gerektiğini bir kez daha vurguladım. Marib'deki saldırılar barış çabalarını baltalamak ve insani durumun kötüye gitmesine neden olmaktan başka işe yaramıyor." ifadesini kullandı.

Marib'de, hükümet güçleri ile Husi milisler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Son olarak 25 Nisan'da Yemen ordusu, kentte Husilere ait 3 askeri birliği yok ettiğini duyurmuştu.

Ülkede petrol merkezlerinden sayılan Marib'in büyük kısmı, Yemen ordusunun kontrolünde bulunuyor. Kentteki bazı noktaları elinde tutan Husiler, kontrol alanlarını genişletmek için çaba göstermeye devam ediyor.  

Yemen hükümeti, BMGK'nin açıklamasından memnun

Yemen Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Geçici başkent Aden'deki durumun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nin (GGK) özerklik ilanından öncesine dönmesi gerektiği yönündeki tüm tutumları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, GGK'ye silahlı isyanını ve sözde özerklik ilanını sona erdirme, Aden'deki devlet kurumlarının çalışmasına engel olmama ve Riyad Anlaşması'na geri dönme çağrısı yaptı.

BMGK üyeleri, dün akşam yaptıkları yazılı açıklamada, Yemen'in birliği, egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını vurgulamış ve Riyad Anlaşması'nın hızlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulunmuştu.

GGK, 26 Nisan'da Yemen'in güneyinde "özerklik" ilan etmişti. Bunun üzerine Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, GGK'nin açıkladığı özerklik ilanının geçen ağustos ayında başlayan silahlı isyanın devamı niteliğinde olduğunu ifade etmişti.

Hadrami, ayrıca söz konusu özerklik ilanını, hükümet ile GGK arasında imzalanan Riyad Anlaşması'ndan tamamen çekilme ve anlaşmayı reddetme olarak kabul ettiklerini belirtmişti.

Geçici başkent Aden'de tüm kontrol BAE'nin desteklediği GGK'nin elinde bulunuyor. 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?