banner39

BM'den 'evlat edinme' uyarısı

BM, Afrika'daki yoksulluğun çocukların evlat edinilmesi ile çözülemeyeceğini açıkladı

Afrika 29.07.2012, 11:25 29.07.2012, 11:25
BM'den 'evlat edinme' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, Batı ülkelerinin, Afrika'yı evlat edinilen pazar olarak görmeye başlamasından endişe duyuyor.

UNICEF'in Etiyopya'daki temsilcisi Patrizia DiGiovanni, Batı ülkelerinden 10 yılda 40 binin üzerinde Afrikalı çocuğun evlat edinildiğini hatırlatarak, ''Afrika ülkelerini fakirlikten kurtarmak için evlat edinmek çare olarak görünmemeli. Bizim endişemiz, Batı ülkeleri, Afrika ülkelerini evlat edinilen pazar olarak görmeye başlamaları'' uyarısında bulundu.

DiGiovanni, Danimarka gazetesi Politiken'e yaptığı açıklamada, Afrika'da en fazla evlat edinilen ülkenin Etiyopya olduğunu kaydederek, 5 yılda bu ülkeden 26.100 çocuğun Batı ülkelerine gönderildiğini söyledi. Afrika ülkelerinin fakirlikten ve açlıktan bu şekilde kurtarılamayacağına, soruna yerinde çözüm yolları aranması gerektiğine dikkati çeken DiGiovanni, Afrika ülkelerinin zamanla Batıya çocuk ihraç eden ülkeler durumuna geldiğini vurguladı.

DiGiovanni, Etiyopya'nın dünyanın en yoksul 14. ülkesi olduğunu söyledi. Danimarka'daki çok sayıdaki ailenin de Etiyopya'dan evlat edindiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?