BM'den Güney Sudan'a 'serbest dolaşım' çağrısı

Birleşmiş Milletler Güney Sudan'a BM personeline ''serbest dolaşım'' çağrısında bulundu

BM'den Güney Sudan'a 'serbest dolaşım' çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Güney Sudan'da yardım çalışanlarına serbest dolaşım çağrısında bulundu.

BM'den yapılan açıklamada, Güney Sudan'da, yardım uçaklarının, araç ve konvoylarının zorla aranmasına devam edildiği, BM personelinin tehdit ve tacize uğradığı ifade edildi.

Güney Sudan'daki BM misyonundan (UNMISS) yapılan açıklamada, hükümetin, Güçlerin Durumu Anlaşması'na (SOFA) yönelik süren ihlalleri konusunda endişe duyulduğu kaydedildi. 

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq da yaptığı açıklamada, ''BM barış gücü ve insani yardım personeli için dolaşım özgürlüğü sağlanmasına ve savunmasız insanlara yardım sağlanmasına olan ihtiyaç devam ediyor" ifadesini kullandı.

Haq, halen Güney Sudan'da bulunan BM Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Kurulu Direktörü Ertharin Cousin ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Atonio Guterres'in de bölgedeki krizin alarm verecek noktaya vardığını dile getirdiklerini aktardı.

SOFA'ya göre, hükümet, BM personeline dokunulmazlık hakkı verirken, buna karşılık BM de görevi süresince tarafsız ve dürüst bir şekilde çalışmayı taahhüt ediyor.

Bu arada, Güney Sudan Kriz Müdahale Planı'nın Ocak-Haziran 2014 dönemi için gerekli olan finansın sadece yüzde 30'unun sağlanabildiği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 10:10
banner53
YORUM EKLE

banner39