banner39

BM'den iki Sudan'a: Abyei'yi terkedin

Genel sekreter Ban Ki-Moon, Sudan ve Güney Sudan yönetimlerinden tartışmalı Abyei bölgesinden askerlerini çekmelerini istedi

Afrika 05.04.2012, 11:43 05.04.2012, 11:43
BM'den iki Sudan'a: Abyei'yi terkedin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon sınır çatışmaları yaşanan ve savaşın yeniden tırmanması endişesi yaratan tartışmalı Abyei bölgesinden askerlerini ve polislerini çekmeleri için Sudan ve Güney Sudan yönetimlerine çağrı yaptı.

Sudan ve Güney Sudan, sınırlarındaki petol zengini Abyei'de hak iddia ediyor. Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar on binlerce sivi göç etmek zorunda kaldı.

"Abyei alanı içinde illegal güvenlik güçlerinin varlığı devam eden yapıcı diyalog ve karşılıklı uzlaşı ruhu ile çelişiyor" diyen BM Genel Sekreteri Ban, "bir kez daha Güney Sudan ve Sudan hükümetlerinden Abyei bölgesinden silahlı kuvvetler ve polisin çekilmesini istiyorum" dedi.

Güney Sudan 2005 yılındaki barış anlaşması çerçevesinde Temmuz ayında Sudan'dan ayrıldı. Referandum başlangıçta Abyei'de de planlandı, ancak her iki tarafın anlaşamaması nedeniyle düzenlenemedi.

Abyei'de 3 bin 800 BM barış gücü askeri görev yapıyor.

Ban, su ve otlak alanlarına sınırlı erişimin yarattığı gerginliğin göçebeler ve Güney Sudan polisi arasında olaylara neden olduğunu da kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?