banner15

BMGK'dan Burundi'ye şiddeti durdurma uyarısı

BM Güvenlik Konseyi, Burundi'de şiddet ve insan hakları ihlallerine son verilmesi çağrısı yaparak, aksi halde sorumlulara karşı önlemler alınabileceği uyarısı yaptı

BMGK'dan Burundi'ye şiddeti durdurma uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliği ile kabul edilen kararla, Burundi'de şiddet ve insan hakları ihlallerine son verilmesi istenerek, aksi halde şiddeti tahrik eden eylemlerde ve açıklamalarda bulunan taraflara yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi, Burundi'de son günlerde artan şiddet olayları ve "soykırım" işlenebileceği uyarıları üzerine bu ülkedeki durumu görüşmek için toplandı. Toplantıda Fransa'nın hazırladığı karar tasarısı oylandı ve tasarı 15 üyenin de desteğiyle kabul edildi.

Kararda ülkedeki şiddet ve insan hakları ihlalleri kınanarak yargısız infaz, işkence, yasa dışı tutuklamalar, gazetecilerin, insan hakları savunucuların yasa dışı şekilde gözaltına alınması, korkutulması ve tüm insan hakları ihlallerine derhal son verilmesi istendi.

Ülkede hukukun ve güvenliğin temin edilmesinin sorumluluğunun hükümette olduğu vurgulanan kararda, kışkırtıcı açıklama yapan, cinayet ve insan hakları ihlalleri gerçekleştirenlere yönelik gerekli yasal işlemlerin yapılması talep edildi.

Kararda ülkede barışgücü birliği görevlendirilmesi ya da yaptırım uygulanmasına yer verilmezken, kışkırtıcı eylem ve söylemlerde bulunanlara, barış çabalarını engelleyenlere karşı "ek önlemler alınabileceği" uyarısı yapıldı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, ülkedeki durumu yakından izleyecek, hükümet ve diğer taraflarla koordinasyon ve işbirliği halinde çalışacak ve şiddetin önlenmesi için alınabilecek önlemlere ilişkin seçenekleri hazırlayacak bir ekip oluşturması da istenen kararda, Genel Sekreter'den 15 gün içinde BMGK'ya bu seçeneklerin de içinde olduğu rapor sunması talep edildi.

BMGK, Burundili taraflara siyasi diyalog için biran önce görüşmelere başlama çağrısı da yaptı.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki "devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine" ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamış, nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüş, çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede 21 Temmuz'da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak 3. kez iktidara gelen Nkurunziza, 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el-Hüseyin, dün yaptığı açıklamada, Burundi'nin giderek artan insan hakları kriziyle karşı karşıya bulunduğunu belirterek nisan ayında başlayan gösterilerden bu yana, en az 240 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 20:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35