BMGK'dan Darfur'daki barış gücüne destek

BMGK, Darfur'daki BM-Afrika Birliği ortak barış gücünü desteklemeyi öngören tasarıyı kabul etti.

BMGK'dan Darfur'daki barış gücüne destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Darfur'daki BM-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) operasyonlarının etkinliğini artırmayı hedefleyen tasarıyı onayladı.

Dönem Başkanı Nijerya'nın BM Daimi Temsilcisi Joy Ogwu'nun başkanlığında toplanan BMGK, Darfur'da bu yıl 200 bine yakın kişinin yerinden eden şiddet olaylarının artması nedeniyle UNAMID'in desteklenmesini içeren tasarıyı kabul etti.

Toplantıda, BM-Afrika Birliği'nin Darfur Ortak Özel Temsilcisi/Ortak Arabulucusu Muhammed İbn Chambas, bölgedeki son gelişmeler hakkında BMGK üyelerini bilgilendirdi.

Tasarıda, üye ülkelere, ortak barış gücünün, geniş bir coğrafyadaki şiddet ve krizlere cevap verebilmek için ''kritik askeri ihtiyaçları''nın karşılanması çağrısı yapılıyor. 

İngiltere tarafından BMGK üyelerine 21 Mart'ta sunulan tasarının, iki müzakere seansından ardından tartışmalı ifadeleri 31 Mart'taki toplantıda daha dengeli hale getirilmişti. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in ocak ayında yaptığı ulusal diyalog çağrısının memnuniyetle karşılandığı tasarıda, daha önce Rusya ve Çin'in bu konuda endişeleri olduğu belirtilmişti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 20:53
banner53
YORUM EKLE

banner39