Boko Haram, 20 korucu öldürdü

Nijerya'da Boko Haram örgütü tarafından düzenlenen saldırılarda 20 korucu hayatını kaybetti

Boko Haram, 20 korucu öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya'da silahlı mücadele veren Boko Haram grubu, düzenlediği baskınla yaklaşık 20 korucuyu öldürdü. Görgü şahitlerinin verdiği bilgiye göre, asker kılığına giren silahlı gruplar, korucuların toplantısını basarak kalabalığın üstüne ateş açtı.

Güvenlik yetkilileri, hafta sonundan beri iki saldırı gerçekleştiğini bildirdi. Kuzeydoğu eyaleti Borno'ya bağlı Bama şehrinde Pazar gecesi yapılan saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, bir çok da yaralı olduğu ifade ediliyor. Pazartesi gerçekleşen saldırıda ise toplam 4 kişi öldü.

Nijerya'da güvenlik güçlerine ve sivillere saldıran Boko Haram örgütüne karşı askerlere yardım etmeleri için sivillerden birlikler oluşturuldu. Öte yandan son saldırılarda Boko Haram'ın intikam için "korucu"ları hedef alması bölgede endişeye neden oldu.

Boko Haram (Batı Eğitimi Yasak) örgütü Nijerya'da 2009'dan beri binlerce insanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Devlet Başkanı Goodluck Jonathan örgütle daha iyi mücadele etmek için 3 Kuzey-Doğu eyaletinde olağanüstü hal ilan etmişti. Jonathan'ın barış ve genel af çağrılarına Boko Haram olumsuz cevap verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 15:09
banner53
YORUM EKLE

banner39