banner39

Boko Haram, Genelkurmay Başkanı'nın evini bastı

Nijerya'da Boko Haram gruplarının Nijerya Genelkurmay Başkanı Alex Badeh'in evini ve evinin bulunduğu Vimtim köyünü ele geçirdiği bildirildi

Afrika 31.10.2014, 14:50 31.10.2014, 14:50
Boko Haram, Genelkurmay Başkanı'nın evini bastı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da Boko Haram mensuplarının Nijerya Genelkurmay Başkanı Alex Badeh'in evini ve evinin bulunduğu Vimtim köyünü ele geçirdiği bildirildi.

Boko Haram örgütünün saldırıları yüzünden Vimtim'den kaçan ilkokul öğretmeni Yvonne Adamu, yaptığı açıklamada, "İsyancılar, Mubi'yi ele geçirdikten sonra, perşembe günü Vimtim'i aldılar. Doğrudan genelkurmay başkanının evine giderek, orayı işgal ettiler" diye konuştu.

Adamu, "Köyde neredeyse kimse kalmadı. Vimtim'den 15 kilometre uzaktaki Mubi kasabasının Boko Haram grupları tarafından ele geçirildiğini duyan herkes köyü terk etti" dedi.

Boko Haram'ın son işgalleriyle ilgili konuşan polis memuru, askerlerin de Mubi ve çevre kasabalardan çekildiğini çünkü Boko Haram gruplarını yok etmek için hava saldırısı düzenleneceğini belirtti.

Nijerya hükümeti, 17 Ekim Cuma günü Boko Haram ile kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin güvenli şekilde dönüşlerinin sağlanması koşulunun da yer aldığı bir ateşkes ilan edildiğini açıklamıştı.

Ateşkesin açıklanmasının ardından şiddet eylemleri ve kaçırmalar devam etmiş, Nijerya Dışişleri Bakanı Aminu Wali, Boko Haram'la ateşkes görüşmelerinin sürdürüldüğünü belirtmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde 5 yıldır şiddet eylemleri düzenleyen Boko Haram'ın son 6 ayda yaptığı saldırılarda, güvenlik görevlileri de dahil yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?