banner39

Boko Haram ile IŞİD'in birleşmesi iddiası

Siyaset bilimi uzmanı Kungu, Nijerya'da faal olan Boko Haram ile IŞİD'in birleşme olasılığının ihtimal dahilinde olduğunu öne sürdü

Afrika 05.01.2016, 14:31 05.01.2016, 14:31
Boko Haram ile IŞİD'in birleşmesi iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siyaset bilimi uzmanı Leon Kungu, Boko Haram ile (DAEŞ) IŞİD'in birleşmesinin zor ama ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

"Kamerun'un Boko Haram Tehdidi ile Mücadelesi" kitabının yazarı Kungu, değerlendirmesinde, IŞİD ve El Kaide'nin, kendi çıkarlarını gözeterek bazı silahlı gruplarla birleşme isteğine dikkati çekti.

Boko Haram'ın geçen yıl mart ayında IŞİD'e biat ettiğini hatırlatan Kungu, ancak bunun Boko Haram'ın bölgede güçlenmesini sağlamadığını kaydetti. Kungu, bir yıl önce askeri güçlerle karşılıklı savaşan Boko Haram'ın son dönemde eylem seviyesini intihar saldırılarına indirgediğine işaret etti.

"Boko Haram ile DAEŞ'in birleşme olasılığı zor ama ihtimal dahilinde" ifadesini kullanan Kungu, Çad, Kamerun, Nijer, Nijerya ve Benin'in Boko Haram'a karşı oluşturduğu ortak çok uluslu müdahale gücünün operasyonel hale gelmeye yakın olması ve Kamerun'un kuzeyindeki Çad'lı askerlerin, Nijerya'da örgütün kontrolündeki bazı bölgeleri ele geçirmesinin örgütü olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

Fransız gücünün Nijer'in kuzeyindeki Madama bölgesinde oluşturduğu askeri üs, ABD'nin Kamerun'a konuşlandırdığı 300 asker ve G5 Sahel ülkeleri arasında sağlanan istihbarat anlaşması sayesinde terör örgütleri arasında birleşmenin güçleşeceğini belirtti.

BOKO HARAM

Örgütün eski lideri Muhammed Yusuf'un 2009'da gözaltındayken ölmesinin ardından militanlar kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı. Nijerya'da 2009 yılından bu yana eylemlerini sürdüren Boko Haram, geçen yılın başında, Çad Gölü bölgesinde bulunan Kamerun, Çad ve Nijer'i de tehdit etmeye başlamıştı. Öncelikle bölgede fidye karşılığında kaçırma eylemleriyle dikkatleri üzerine çeken örgüt, daha sonra kendisine biat etmeyen Çad Gölü ülkelerinin askeri güçleriyle çatışmaya girmişti.

Örgütle savaşan Nijerya, Kamerun, Çad ve Nijer'in yanı sıra Benin Devlet Başkanı Boni Yayi de Ocak 2015'te Boko Haram'a karşı başlatılan mücadeleye destek vereceklerini ve gerekirse asker göndermeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Nijerya ve sınır komşuları olan Kamerun, Benin, Çad ve Nijer, 7 Şubat'ta bölgesel tehdit haline gelen Boko Haram örgütüyle mücadele kapsamında "Ortak Çok Uluslu Müdahale Gücü" oluşturmuştu.

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau da video paylaşım sitesi YouTube'a yüklenen bir videoda, oluşturulan müdahale gücüne meydan okumuş ve kendilerine karşı Nijerya'yı destekleyen Çad ve Nijer'e daha çok saldırı düzenleme tehdidini savurmuştu.

Ancak Çad Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Azem Aguna, ordunun amacının Boko Haram militanlarını püskürtmek değil kökünü kazımak olduğunu belirterek, "Sadece Boko Haram'ı Nijerya'ya püskürterek ilerlemesine engel olmaya çalışmıyoruz. Bir savaşta işi yarım bırakmak olmaz. Amacımız Boko Haram'ı tamamen bitirmek" demişti.

Öte yandan, SITE adlı internet sitesinde 7 Mart 2015'te yer alan ve Boko Haram'ın lideri Ebu Bekir Şekau'ya ait olduğu öne sürülen bir videoda, Şekau'nun IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'ye biat ettiği öne sürülmüştü.

Şekau'nun videoda, "Halifeye biat ediyoruz. Ona zorlukta ve kolaylıkta kulak verecek ve itaat edeceğiz. Ümmetin şahit olduğu ihtilafların, hilafetten başka ilacı yok. Tüm Müslümanları bize katılmaya çağırıyoruz" sözleri aktarılmıştı.

Nijeryalı uzmanlar, Boko Haram'ın IŞİD'e biat ederek örgüte adam toplamayı amaçladığını iddia etmişti.

Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Chris Olukolade, geçen nisan ayında, "Boko Haram teröristlerinin elinde silah ve mühimmat kalmadı. Artık ellerinde sadece ok, yay ve pala gibi silahlar var. 500 militandan sadece birkaçı tüfek taşıyor. Tüfeği olanların da mermisi yok" ifadelerini kullanmıştı.

Daha önceleri askerlerle doğrudan çatışmaya giren Boko Haram son zamanlarda adını intihar eylemleriyle duyuruyor. Örgütün Kamerun ve Çad'da en son iki hafta önce düzenlediği intihar saldırılarında 6 kişi ölmüştü.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?