banner15

Boko Haram kaçırdığı kızların videosunu yayınladı

Nijerya'da iki yıl önce Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu görüntüleyen bir video yayınlandı

Boko Haram kaçırdığı kızların videosunu yayınladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boko Haram, iki yıl önce bugün yataklarından kaçırdığı 'Çibok kızları'nın hayatta olduğunun kanıtlayan bir videoyu Nijerya hükümetine gönderdi.

Çocuklarından iki yıldır ilk kez haber alan aileler videoyu gözyaşları içinde izledi.

Nijerya’da faaliyet gösteren Boko Haram, 14 Nisan 2014’te Çibok kasabasındaki bir okulu basarak 276 kız öğrenciyi silah zoruyla yataklarından kaçırmıştı. 

Yayınlanan videoda, kaçırılan kızlardan 15’inin hayatta olduğu görüldü. Boko Haram’ın, kızların serbest bırakılması için müzakereleri yürüten heyete gönderdiği görüntülerde kızların şiddet gördüğü ya da işkenceye maruz kaldığına ilişkin hiçbir emare yok.

‘TÜM ÇİBOK KIZLARI ADINA KONUŞUYORUM, HEPİMİZ İYİYİZ’

Görüntülerde kızlar, sırayla isimlerini, hangi okulda okuduklarını ve nereden geldiklerini söylüyor. Videonun sonunda ise Naomi Zakaria “25 Aralık 2015’te tüm Çibok kızları adına konuşuyorum. Hepimiz iyiyiz” diyor.

Zakaria’nın ‘Çibok kızları’nın hayatta olduğunun kanıtı olarak müzakere heyetine gönderilen videoda, ‘Hepimiz’ demesinin tüm ‘Çibok kızıları’nın hala hayatta ve örgütün elinde olduğunun bir kanıtı olabileceği belirtiliyor.

AİLELER İKİ YIL SONRA KIZLARINI GÖRDÜ

Öte yandan bugüne dek sadece Nijerya hükümeti ve müzakere heyetinin gördüğü videoyu, iki yıldır çocuklarından haber alamayan aileler de ilk kez izledi.

Onlardan biri de Saratu Ayuba’nın annesi Rifkatu Ayuba’ydı. Kızını videoda gördüğü an ‘Saratu’m” diyerek ağlamaya başlayan Rifkatu Ayuba, “Onu ekrandan çekip çıkarabilecekmişim gibi hissettim. Yapabilseydim, onu ekrandan çekip alırdım” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 10:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48