banner39

'Boko Haram Nijerya ordusundan güçlü'

Nijerya hükümeti Boko Haram örgütü karşısında büyük kayıplar veren Nijerya ordusunu yeniden düzenleme ve güçlendirme kararı aldı

Afrika 18.02.2014, 10:56 18.02.2014, 12:20
'Boko Haram Nijerya ordusundan güçlü'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'da Boko Haram ve ensar grubunun saldırılarını artırması orduya yönelik eleştirileri gündeme getirdi. 2014 de meydana gelen çatışmalarda Boko Haram üyelerinden çok askerlerin ölmesi; örgüt milislerinin askerlerden daha koordineli ve hızlı hareket ettiği ordunun yeniden düzenlenmesi gerektiği eleştirilerine neden oldu. Nijerya meclisinde bu hafta ordunun yeniden düzenlenmesi ile ilgili görüşmeler yapılacak.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ülkenin kuzeyindeki ordu birliklerinin güçlendirilmesi ve bölgeye yeni birlikler gönderilmesi talimatı verdi. Nijerya ordusu yetkilileri donanım olarak Boko Haram'dan güçsüz olmadıklarını ifade ediyor ancak organizasyon olarak yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Nijerya'nın Borno eyaleti yöneticisi Kashim Shettima, mevcut şartlar değerlendirildiğinde şu an için Boko Haram'ı yenmemiz imkansız görünüyor dedi. Shettima, Boko Haram üyelerinin ordu birliklerinden daha iyi organize olduğunu ve daha motive hareket ettiğini ifade etti. 

Shettima'nın yorumlarına karşı çıkan Nijerya ordusu sözcülerinden General Chris Olukolade basın mensuplarına telefonla verdiği demeçte: "Bu yorumlar doğru olamaz, evet onlar illegal silahlarla donatılmış olabilir ancak Nijerya ordusundan daha donanımlı değilller" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?