banner39

Boko Haram'dan 31 kişi daha kurtarıldı

Nijerya'da Boko Haram'ın elinde rehin bulunan 31 kişi kurtarıldı

Afrika 15.12.2015, 13:11 15.12.2015, 13:11
Boko Haram'dan 31 kişi daha kurtarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'nın kuzeyinde, Boko Haram'a karşı düzenlenen operasyonlarda örgütün rehin tuttuğu 31 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Ordu Sözcüsü Sani Osman, Borno eyaletinde Boko Haram örgütünün kontrolü altında bulunan Sambisa Ormanı'na operasyon düzenlendiğini açıkladı.

Osman, "Güvenlik güçleri, örgütünün kontrolündeki Faldan, Kidiziromari, Kuroshini, Kurumari ve Ngulda kamplarını temizledi. Örgütün elindeki 15 köy de yeniden kontrol altına alındı. Örgütün alıkoyduğu 31 kişi kurtarıldı. Bir örgüt üyesi kaçmaya çalışırken, ikisi de Leje yakınlarında öldürüldü. Bölgedeki yollar kontrol altına alındı" dedi.

Güvenlik güçlerinin, örgütün sınırdan canlı hayvan kaçırmasına engel olduğuna işaret eden Osman, "Boko Haram, hayvancılıktan ve yasa dışı ticari faaliyetlerden para kazanarak terör eylemlerini finanse ediyor" diye konuştu.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyette bulunuyor. Örgütün, lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Muhammed Buhari, orduya Boko Haram'ı yok etmesi için aralık ayına kadar süre tanıdı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?