banner39

Boko Haram'dan Kukawa kentine saldırı

Nijerya'da Boko Haram örgütü Kukawa kentinde saldırı düzenledi

Afrika 29.10.2014, 15:32 29.10.2014, 15:32
Boko Haram'dan Kukawa kentine saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'nın Borno eyaletindeki Kukawa kenti yerel yönetimi başkanı Modu Musa, saldırıda tam olarak kaç kişinin öldüğü ile ilgili henüz net bilgi bulunmadığını ancak sayısının onlarla ifade edilmesinden korktuklarını söyledi. Musa, örgüt üyelerinin birçok ev ve aracı ateşe verdiğini belirtti.

Musa, Nijerya hükümeti güçlerinin bölgedeki şiddetin sonlandırması için güvenlik önlemlerini yoğunlaştırması talebinde bulundu.

Kukawa sakinlerinden Usmanu Bako ise saldırının ardından birçok kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını, saldırganların karakol, postane ve birçok evi ateşe verdiğini ifade etti. Silahlı grubun ayrıca Lake Chad Basin bölgesinde bir sağlık merkezi ve petrol şirketi binasına da saldırdığı belirtildi.

Nijerya hükümeti ve Boko Haram temsilcileri arasında aylar önce kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi, ayrıca ülkenin kuzeydoğusunda barış ve istikrarın tesis edilmesi için taraflar arasında görüşmeler devam ediyordu. Boko Haram ve Nijerya, Çad'ın arabuluculuğunda görüşmelere başlamıştı.

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram gruplarının son altı ayda düzenlediği saldırılarda güvenlik görevlileri dahil olmak üzere 2 bin kişi hayatını kaybetti. Nijerya'nın kuzeyinde beş yıldır şiddet eylemleri düzenleyen Boko Haram örgütü, son aylarda Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinin çok sayıda kent ve kasabasının kontrolünü eline geçirdi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?