banner15

Boko Haram'ın kaçırdığı kadınların kurtulduğu iddiası

Nijerya'nın Borno eyaletindeki bir köyden iki hafta önce kaçırıldığı iddia edilen 63 kadının kaçmayı başardığı öne sürüldü ancak bu iddia yetkililerce doğrulanmadı

Boko Haram'ın kaçırdığı kadınların kurtulduğu iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Boko Haram gruplarınca Nijerya’nın Borno eyaletindeki bir köyden iki hafta önce kaçırıldığı iddia edilen 63 kadının Boko Haram'ın elinden kaçmayı başardığı öne sürüldü.

Yerel medyanın, Boko Haram örgütüne karşı silahlı mücadele yürüten sivil örgüt yetkilileri ve adı açıklanmayan bir güvenlik görevlisine dayanarak verdiği haber, Nijerya makamları ve Borno yerel yönetimi yetkililerince teyit edilmedi.

Nijerya’da çıkan Punch gazetesinin haberinde, Damboa yerel yönetimine bağlı Kummabza köyünden kaçırılan kadınların tutuldukları kamptan kaçmayı başardıkları belirtildi. Haberde kadınların, Boko Haram üyelerinin güvenlik güçleriyle çarpışmak amacıyla 4 Temmuz’da kamptan ayrılmasından faydalanarak kaçtıkları kaydedildi.

Nijerya ordusunca 5 Temmuz’da söz konusu bilgiyi doğrular nitelikte yapılan açıklamada, Boko Haram gruplarının Borno eyaletindeki bir askeri garnizona düzenlediği saldırıda 50 Boko Haram üyesinin öldüğü, askerlerinse 6 kayıp verdiği bildirilmişti.

Kadınların kaçırıldığı iddiasının doğruluğunu araştırmak amacıyla Borno yerel yönetimince oluşturulan komite, bu konudaki bulgularını henüz kamuoyuyla paylaşmadı.

Nijerya Savunma Bakanlığı sözcüsü Chris Olukolade, yaptığı açıklamada, "ne kadınların kaçırıldıkları ne de kaçmayı başardıkları konusunda" bilgi sahibi olduğunu söyledi. Olukolade, “Bulgularımız kaçırılan kimsenin bulunmadığını gösteriyor, bizim bu iddialar ortaya çıktığında basına söylediğimiz de bu” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 12:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48