banner39

Boko Haram'la müzakereler kesildi

Görüşmelerle ilgili ayrıntıların medyaya sızmasının ardından Nijerya yönetimi ile Boko Haram arasında arabuluculuk yapan din adamı çekildi

Afrika 19.03.2012, 11:02 19.03.2012, 11:02
Boko Haram'la müzakereler kesildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya hükümeti ve Boko Haram arasındaki müzakerelerde arabuluculuk yapan bir Müslüman din adamı, barış görüşmeleri hakkında bilgi sızdırılmasının ardından "hükümetin samimiyetinden şüphe duyduğu" gerekçesiyle müzakerelerden çekildi.

Boko Haram kurucusunun yakın müttefiklerinden olduğu kaydedilen Datti Ahmed'in ayrılmasının, daha başlangıcında olan görüşmelere büyük bir darbe olacağı belirtiliyor.

Hükümet yetkilileriyle Boko Haram arasındaki ön görüşmelere ilişkin haber bir kaç gün önce basına sızmıştı. Boko Haram'ın, tutuklu üyelerinin serbest bırakılması ve hükümetin tutuklamalara son vermesi karşılığında 3 ay ateşkes önerdiği, hükümetin öneriyi değerlendirdiği kaydedilmişti.

Tartışmaların ayrıntılarının Nijerya medyasında yer almasının ardından bir açıklama yaparak arabuluculuktan çekildiğini açıklayan Ahmed, "Bu gelişme bizi çok mahçup etti ve bir başarı için çok gizli olması gereken müzakereler konusunda hükümetin samimiyeti konusunda aklımızda kuvvetli şüpheler yarattı" dedi.

Datti Ahmed Şeriat Yüksek Kurumu Başkanı ve 2009 yılında gözaltındayken polis tarafından öldürülen Boko Haram kurucusu Yusuf'a yakın isimlerden biriydi.
Nijerya hükümeti ise son gelişmeler konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?