banner15

Bu hastanede her gün 20 çocuk ölüyor / FOTO

Somali’nin en büyük hastanesinde her gün 20 çocuk ölüyor... Çocukların ölümlerinin en büyük nedeni uzun süre açlık ve susuzluğa bağlı ishal

Bu hastanede her gün 20 çocuk ölüyor / FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali'de açlık ve kuraklık en fazla kadınları ve çocukları vurdu. Başkent Mogadişu'nun tek devlet hastanesi Banadır'a her gün sahra hastanelerinden sevk edilen çocuklar geliyor. Çocuk doktoru Amir Shııkh Abdullah, 100 çocuktan 4'ünün öldüğünü söylüyor. Çocukların ölümlerinin en büyük nedeni uzun süre açlık ve susuzluğa bağlı ishal.

Banadır Devlet Hastanesi ülkenin en büyük sağlık kuruluşu. Çevre belediyelerden ve köylerden hasta çocuklarını kucaklarına alarak günlerce yol giden anne ve babalar hastane koridorunda perişan halde bekliyor. Mogadişu'nun Walaweyn köyünden kucağındaki 18 aylık bebeğiyle 90 kilometre yolu bir haftada gelen Asho Mued (22) beşinci çocuğuna da 9 aylık hamile. Annesinin kollarında hastane koridorunda sıra bekleyen Muhammed Absher (18 aylık) uzun süre susuz kaldığı için ishali durmuyor. Bebeğini kaybetmek istemeyen anne Mued, çare bekliyor. Hastane koridorunda sıra bekleyen Somalili annelerden biri de Ferhiye Ahmed (23). Ormahan bölgesinden eşini beklemeden 100 kilometrelik yolu göze alarak Mogadişu'ya ulaşan Ahmed, Nesrö Galid ismindeki 4 aylık kız bebeğiyle hastane koridorunda bekliyor. Yetersiz beslenme ve uzun süre susuzluk sonrası ishal olan 7 yaşındaki Muttalip bir deri bir kemik kalmış. Sadece 11 kilo ağırlığındaki Muttalip ayakta durmakta zorlanıyor.

Banadir Devlet Hastanesi çocuk doktoru Amir Shııkh Abdullah'ın verdiği bilgiler açlık ve susuzluğun çocuklar üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Günde ortalama 500 çocuğun hastaneye getirildiğini belirten doktor Abdullah, şöyle devam ediyor: "Hastaneye gelen çocukların hemen hepsinde ishal vakası görüyoruz. Yüzlerce kilometreden tedavi için gelen her yüz çocuktan 4'ünü kurtaramıyoruz." Yemek yiyecek durumda olmayan çocuklar nazogastrik sonda ile mideye hortum gönderilerek mama kıvamındaki gıdalarla besleniyor. Hastanede çok az sayıda personel olduğu için doktorlar sadece ağır vakalara müdahale edebiliyor. Genellikle bütün hastalara hemşireler bakıyor. Hasta bakım odalarında sinekler çocukların ağzına burnuna giriyor. Bazı odalarda yatakların üstünde bulunan örtülerin içine giren anneler ve çocuklar bu şekilde sineklerden korunmaya çalışıyor. Hastanede ölen çocukları aileleri alarak kendi çabalarıyla defnediyor.

Öte yandan Türkiye'den gönderilen yardımlar derneklerin çabasıyla Somali halkıyla buluşuyor. Kimse Yok Mu Derneği bu zamana kadar hiç yardım ulaşmayan kamplara erzak ve sağlık hizmeti götürüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 14:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35