banner39

Burkina Faso Devlet Başkanı istifa etti

Burkina Faso'da gösterilerin ardından Devlet Başkanı Campaorre'nin istifa ettiği açıklandı

Afrika 31.10.2014, 15:09 31.10.2014, 15:43
Burkina Faso Devlet Başkanı istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore'nin gösterilerden dolayı istifa ettiği duyuruldu.

Reuters'ta yer alan habere göre, Burkina Faso ordu yetkililerinen Albay Boureime Farta, Burkina24 Televizyonu'na yaptığı açıklamada Compaore'nin görevinden istifa ettiğini açıkladı.

AA ise Burkina Faso'daki muhalefet partisinin benzer bir açıklamasını duyurdu. Haberde, nüfusunun büyük bölümünü Müslümanların oluşturduğu Burkina Faso'da muhalefet partilerinden Referandum Karşıtı Topluluk, Devlet Başkanı Blaise Compaore'nin devrildiğini iddia ettiği bildirildi.

Partinin Başkanı Herve Ouattara, Compaore'nin artık devlet başkanı olmadığını ileri sürdü.

Ouattara, halkın, protesto gösterilerine katılan eski Savunma Bakanı Kouame'nin devlet başkanı olmasını istediğini ancak Compaore'nin yerini geçici olarak Genelkurmay Başkanı General Honore Nabere Traore'nin alacağını iddia etti.

Kısa süre içinde Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama yapılması bekleniyor. Genelkurmay açıklaması da istifanın doğru olduğu yönünde. 

BURKİNA FASO'NUN BÜYÜK BÖLÜMÜ MÜSLÜMAN

Burkina Faso nüfusu yaklaşık 15 milyon kişiden oluşuyor. 2006 yılında yapılan son nüfus sayımında ülke nüfusunun 14,017,262 olduğu tespit edildi. Ülke nüfusunun yarıdan çoğunu Müslümanlar oluşturuyor. Müslüman nüfusun oranının yüzde 52 ile yüzde 60 arasında değiştiği kaydediliyor. 

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10'luk bölümünü ise Hristiyanlar oluşturuyor. Burkina Faso'daki Hristiyan nüfusunun temeli ise Fransız işgaline dayanıyor. 

Ülkenin geri kalan kısmı ise, yerel dinlere inanıyor. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?