banner39

Burkina Faso'da yeni kriz

Burkina Faso'da muhalefet ve STK'lar geçiş sürecini yönetecek heyeti belirleme görüşmelerinden çekildi

Afrika 06.11.2014, 07:51 06.11.2014, 08:31
Burkina Faso'da yeni kriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'daki muhalefet ve sivil toplum örgütleri, Batı Afrika Grubu (CEDAW) temsilcilerinin de katılımıyla yürütülen geçiş sürecini yönetecek heyeti belirleme görüşmelerinden, çoğunluğu elinde bulunduran eski meclis üyelerinin katılması nedeniyle geri çekildi.

Muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore'nin istifasının ardından ülkede yaşanan krizin sebebi olarak gördükleri çoğunluktaki iktidar üyelerinin görüşmelerde yer almaması gerektiğini dile getirdi.

Muhalefetteki İlerleme ve Değişim İçin Birlik Partisi (UPC) Başkanı Rose Marie Compaore, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki muhalefet ve sivil toplumun, eski rejimin müttefikleriyle aynı masaya oturmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Sivil toplum aktivistlerinden Mathias Tankoano da "Arkadaşlarımız morgdayken eski başkanlık heyeti ile görüşmeyi kabul etmeyeceğiz. Rejim tarafından 30 kişinin öldürüldüğü olaya ihanet edemeyiz ve herkes buna şahit olsun. Onlar, anayasayı ihlal etmek suçundan yargılanmalı" dedi.

Devlet Başkanı Blaise Campaore, protestolar üzerine 1 Kasım Cumartesi günü istifa etmiş ardından Genelkurmay Başkanı General Honore Nabere Traore ve Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Isaac Zida, kendilerini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etmişti. Daha sonra Genelkurmay Başkanı Traore, Tuğgeneral Zida'yı desteklediğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?