banner39

Burkina Faso'da yönetimi geçiş hükümeti devralacak

Burkina Faso'da son günlerde artan eylemler, hükümetin görevden ayrılmasına yol açtı. Eylemlerin odağındaki isim devlet başkanı ise yeni bir geçiş hükümeti atadı ama göstericiler bunu kabul etmedi

Afrika 31.10.2014, 11:23 31.10.2014, 11:59
Burkina Faso'da yönetimi geçiş hükümeti devralacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'da Devlet Başkanı Blaise Compaore’nin, başkent  Ogadugu'daki gösteriler nedeniyle hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan etmesinin ardından yönetimi devralacak geçiş heyetinin oluşturulacağı bildirildi. 

Burkina Faso Ordusu'ndan yapılan ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Honore Traore'nin imzasını taşıyan açıklamada, hükümetin fesh edildiği, meclis çalışmalarının askıya alındığı, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı getirildiği ve yönetimi, yeni oluşturulacak geçiş heyetinin devralacağı belirtildi. 

Açıklamada, kararların alınmasında "ulusal birlik konusunda yaşanan tehlikeli çöküş, devlet kurumlarının işleyişinde yaşanan tıkanma ve ülkenin, kaosa sürüklenme tehlikesine karşı korunma ihtiyacı ile ulusal birliğin sağlanmasının" etkili olduğu ifade edildi.

Geçiş heyetinin, ülkedeki tüm etkin taraflarla yapılan istişareler eşliğinde oluşturulacağı vurgulanan açıklamada, görevi, "anayasal düzene dönülmesini sağlayacak şartların oluşturulması" olan heyetin bir yıl çalışmalarına devam edeceği kaydedildi. 

Açıklamada, ordunun yönetime el koyup koymadığına ilişkin ise net bir ifade kullanılmadığı gibi Compaore’nin pozisyonunun ne olacağına da açıklama getirilmedi. 

Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore, dün akşam, başkent Ogadugu'daki gösteriler nedeniyle hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini açıklamıştı.

Compaore bu gece, ülkede dün ilan edilen olağanüstü halin kaldırıldığını ve yönetimi, geçiş sürecinin sonunda demokratik yollarla teslim edeceğini bildirdi.

BİNLERCE GENCİN BUGÜN YİNE SOKAĞA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Burkina Faso’da Devlet Başkanı Blaise Compaore’nin iktidarı bırakmasını isteyen binlerce gencin bugün yine başkent Ogadugu’da toplanması bekleniyor.

Binlerce genç dünden bu yana sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'dan mesajlar atarak arkadaşlarını, siyasileri ve muhalefet parti yetkililerini Ulusal Meydan’da mitinge çağırdı.

Compaore, göstericileri sükunete çağırmasına rağmen, başkentte dün başlayan olayların son bulması zor görünüyor.

Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore dün akşam, başkanlık süresini bir dönem daha uzatacak yasa tasarısından vazgeçtiğini belirtmiş ancak görev süresinin sona ereceği 2015'e kadar iktidarı bırakmayacağını açıklamıştı.

BURKİNA FASO, 'AFRİKA BAHARI'NIN KIVILCIMI MI?

Burkina Faso'da hükümetin feshedilmesine neden olan ancak yine de devam etmesi beklenen eylemler, başlangıç ve devamı itibarıyla Arap Baharı'na benzetiliyor. 

Özellikle Fransız basınında, Afrikalıların renginden dolayı "Kara Bahar" ifadeleri kullanılmaya başladı. Fransız basını, Burkina Faso'da başlayan olayların, Afrika kıtasının diğer bölgelerine sıçrayabileceğini ileri sürüyor. 

OLAĞANÜSTÜ HAL KALKTI

Ogadugu'daki gösteriler nedeniyle hükümeti fesheden Compaore ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmuştu. Burkina Faso Silahlı Kuvvetler Komutanı Honore Traore'nin imzasını taşıyan açıklamada ise yönetimi devralacak geçiş hükümetinin oluşturulacağı belirtilmişti.

OLAYLAR NASIL BAŞLAMIŞTI?

Burkina Faso'da ülkeyi tam 27 yıldır yöneten Devlet Başkanı Blaise Compaore’nin tekrar aday olmasının önünü açan yasa tasarısına karşı başkent Ogadugu'da gösteriler yapılmaya başlamıştı. Daha sonra yoğunlaşan gösteriler, hükümetin tasarıyı çektiğini açıklamasına rağmen durmamış, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda 15 kişi ölmüştü.

Öfkesi dinmeyen göstericilerin Ogadugu'daki meclis binasını ateşe verdiği, devlet televizyonu binasını yağmaladığı, iktidardaki Demokrasi ve İlerleme Kongresi Partisi (CDP) binasına saldırdığı ve CDP'li milletvekillerinin bulunduğu bir oteli ateşe verdiği belirtilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?