banner39

Burkina Fasolular bu sefer de askeri yönetime karşı yürüyor

Burkina Faso'da eylemler sonucu Devlet Başkanı'nın istifa etmesinin ardından ordu yönetimi devralmıştı. Halk bu sefer askeri darbeye karşı yürüyor

Afrika 02.11.2014, 15:40 02.11.2014, 16:12
Burkina Fasolular bu sefer de askeri yönetime karşı yürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'da halk yine sokaklara indi. Yaklaşık bir hafta süren şiddetli sokak eylemlerinin ardından ülkenin Devlet Başkanı Blaise Compaore istifa ederek yurt dışına çıkmıştı. Compaore'nin istifasının ardından Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Isaac Zida devlet başkanlığını ilan etmiş ve genelkurmaydan da destek almıştı.

Albay Zida'nın ülkenin başına geçmesi, ülkede yaşananları bir askeri darbe görüntüsüne soktu. Halk bu sefer de askerin idareyi kendi eline almasına tepki gösteriyor.

Yüzlerce gösterici, askeri yönetime karşı başkent Ogadugu sokaklarına döküldü. Başkentteki bir meydanda toplanan 3 bin civarındaki Burkina Faso'lu eylemci, geçiş sürecinde ülkenin başına ordunun gelmesine tepkilerini dile getiriyor.

SİLAH SESLERİ DUYULDU

AFP'nin duyurduğu son dakika bilgisine göre, Burkina Faso'nun devlet televizyonu binası civarından silah sesleri duyulduğu belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?