banner39

Burkina Faso'nun istifa eden lideri Gana'ya gitti

Burkina Faso'da gösterilerden dolayı bugün istifa eden Devlet Başkanı Campaore'nin Gana'ya gittiği belirtiliyor

Afrika 31.10.2014, 17:56 31.10.2014, 17:56
Burkina Faso'nun istifa eden lideri Gana'ya gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'da başkanlık süresini bir dönem daha uzatmak isteyen ancak halkın protesto gösterileri üzerine istifa eden Devlet Başkanı Blaise Campaore, en geç 90 gün içinde seçimlerin yapılmasını istedi. Diğer taraftan Campaore'nin başkentten ayrıldığı iddia edildi. Reuters'ta yer alan habere gösre iki diplomatik kaynak, istifa eden liderin Gana'ya geçtiğini bildirdi. 

Devlet televizyonundan yayımlanan Campaore'nin imzasını taşıyan açıklamada, Anayasa'nın 43. maddesi uyarınca istifa ettiğini, yerinin boş olduğunu belirterek en geç 90 gün içinde seçimlerin yapılması çağrısında bulundu. 

Genelkurmay Başkanı Honore Nabere Traore'nin seçimlerin en kısa sürede yapılabilmesi için geçiş sürecine başkanlık edeceği belirtilmişti. 

Siyasi bir yetkili, Campaore'nin başkent Vagadugu'dan ayrıldığını ve ülkenin güneydoğusunda, Gana sınırı yakınındaki Po kentine gittiğini öne sürdü.

27 yıldır iktidarda olan Campaore'nin başkanlık süresini bir dönem daha uzatmak istemesi üzerine düzenlenen protestolarda 30 kişi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?