banner39

Burkina Faso'nun yeni lideri Albay Zida

Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Isaac Zida'yı desteklediğini açıkladı

Afrika 01.11.2014, 17:00 01.11.2014, 17:00
Burkina Faso'nun yeni lideri Albay Zida

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'da dün Devlet Başkanı Blaise Compaore'nun istifa etmesinin ardından, kısa bir devlet başkanlığı karmaşası yaşandı. Üç ayrı askeri yetkili, devlet başkanlığı görevini kendisinin devraldığını açıkladı. Ancak sonra olarak, Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Isaac Zida'nın devlet başkanı olduğu kesinleşti.

Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Ordus Sözcüsü Albay Zida'nın devlet başkanlığının desteklendiği belirtildi ve yeni devlet başkanı olarak Zida'da karar kılındı.

Burkina Faso'da dün gerçekleşen istifanın ardından askerin yönetimi devralması bir darbe olarak yorumlandı. Burkina Faso'nun kısa bağımsızlık tarihinde dünkü darbe ile birlikte 6 askeri darbe bulunuyor.

Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso,Fransız işgalinin ardından 5 Ağustos 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti. 1960 yılında başlayan bağımsızlık sürecinin ardından geçen 54 yıl içerisinde ülkede 6 askeri darbe gerçekleşti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?