banner39

Burma Ordusunda tecavüz iddiaları

Burma'da kadın haklarıyla ilgili faaliyet gösteren bir grup, Burma ordusunun 'tecavüz'ü hala bir savaş silahı gibi gördüğünü ileri sürdü

Afrika 16.01.2014, 10:47 16.01.2014, 10:47
Burma Ordusunda tecavüz iddiaları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Burma'da faaliyet gösteren bir kadın hakları grubu, Burma ordusuyla ilgili ortaya ciddi iddialar attı. Gruptan yapılan açıklamada, Burma ordusunun 'tecavüz'ü hala bir savaş silahı gibi gördüğünü ve kadınlara karşı bu tür suçların askerler tarafından sıklıkla işlendiği ileri sürüldü.

Grup açıklamasında, ülkede 2010 yılında yapılan seçimden bu yana 100 kadın ve küçük yaştaki kızların askerler tarafından tecavüze maruz kaldıkları belirtildi. Bazılarının öldükleri veya öldürüldikleri ileri sürüldü.

Grup olaylardan hareketle Burma'da bu olayların önünü kesmek için yasal reformlar yapılması ve tecavüz suçlarının ciddi şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade etti ve ülkedeki askeri yönetimin yerini artık sivil bir yönetime devretme zamanının geldiğini belirtti.

Burma hükümeti ise iddiaları yalanladı ve ordunun tecavüzü bir savaş silahı olarak görmediğini belirtti. Açıklamada, eğer bireysel vakalar varsa bunları bulup gerekli cezaları veriyoruz dedi. Hükümet açıklamasında Kadın grubuna da bir çağrı yapıldı ve eğer bildiğiniz bu tür vakalar varsa bunları bize iletin ve gereğini yapalım denildi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?