banner15

Burundi, AB'ye kapılarını açtı

Burundi hükümeti, ülkede siyasi çözüm için AB'nin diyalog sürecine katılımını onayladı

Burundi, AB'ye kapılarını açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi hükümeti, Avrupa Birliği'nin (AB) ülkedeki siyasi krizin çözümü konusunda başlatılacak diyalog sürecine katılma isteğine olumlu yanıt verdi.

Burundi Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, AB ülkeleri ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için, ülkede süregelen krizin çözülmesi adına başlatılacak diyalog sürecine katılmak üzere 27 Ekim'de yazılı bir mektup gönderen AB'nin talebinin kabul edildiği bildirildi. Anlaşmaya varabilmek için görüşmeler kapsamında AB'nin beyanat verebileceği ifade edilen açıklamada, Belçika'nın başkenti Brüksel'de planlanan görüşmelerin Burundi'de de düzenlenmesi istendi.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı. Muhalefet ve sivil toplum kuruluşları kararı protesto için sokaklara dökülmüş, çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken, ülkede 21 Temmuz'da yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak yeniden iktidara gelen Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el-Hüseyin, nisan ayında başlayan gösterilerden bu yana en az 277 kişinin öldüğünü, 280 binden fazla Burundilinin de göç etmek zorunda kaldığını kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35