banner39

Burundi'de 6 ayda 134 kişi öldürüldü

Burundi'de Nisan ayından beri devam eden hükümet ve muhalif gruplar arasındaki çatışmalarda dün de 3 kişi hayatını kaybetti

Afrika 02.10.2015, 14:14 02.10.2015, 14:14
Burundi'de 6 ayda 134 kişi öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uzun süredir siyasi krizin devam ettiği Burundi'de, başkent Bujumbura'da düzenlenen silahlı ve bombalı saldırıda 3 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Burundi polis sözcü yardımcısı Pierre Nkurikiy de acil müdahale ekiplerinde görevli bir polisin Bujumbura'nın banliyölerinden Ngagara'da aracına atılan el bombalarının patlaması sonucu yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, ülkede cinayetlerin artmasını önlemek amacıyla, ruhsatsız silah taşıyan sivillerin silahlarını yetkililere teslim etmeleri için dünden itibaren bir ay süre vermişti.

Hükümet ve muhalif grupların arasında çatışmaların başladığı Nisan ayından bu yana 134 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin açıklamasında, sadece Eylül ayında 704 kişinin tutuklandığı bildirildi.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi kriz nedeniyle 5 ayda 134 kişinin öldüğü belirtildi.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu nisan ayı sonunda, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüştü. 21 Temmuz'da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak 3. kez iktidara gelen Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?