Burundi'de çatışma: 32 ölü

Burundi'de cuma günü Ruanda sınırı yakınlarında silahlı bir grup ile askerler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 32'ye ulaştı

Afrika 13.07.2015, 17:05 13.07.2015, 17:05
Burundi'de çatışma: 32 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi’de ordu ile silahlı bir grup arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 32'ye yükseldiği belirtildi.

Burundi ordusunun sözcüsü Albay Gaspard Baratuza basına yaptığı açıklamada, cuma günü ülkenin kuzeyinde Ruanda sınırına yakın Kayanza ve Cibitoke bölgelerinde silahlı bir grup ile askerler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 32'ye ulaştığını bildirdi.

Saldırganların kimliği hakkında bilgi vermeyen Baratuza, çatışma sırasında 170 saldırganın tutuklandığını ve çok sayıda silahın ele geçirildiğini belirtti.

Daha önce yapılan açıklamada, Ruanda’ya sığınan darbe girişimcileri tarafından düzenlendiğini öne sürülen saldırıda 11 kişinin öldüğü söylenmişti.

Ülkede 13 Mayıs'ta darbe girişiminde bulunan General Godefroid Niyombare'nin sağ kolu General Leonard Ngendakumana, geçen hafta Kenya'da yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın üçüncü kez göreve gelme kararından vazgeçmesi için saldırıları artırmaya hazır olduklarını duyurmuştu.

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın üçüncü kez seçilmek için resmen adaylığını duyurduğu 26 Nisan'dan sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösteriler sırasında 100’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?