Burundi'de çatışmalar artıyor

Burundi'de muhalefetteki Ulusal Kurtuluş Halk Partisi mensuplarına yönelik saldırıda dört kişi öldü

Afrika 24.08.2015, 11:12 24.08.2015, 11:12
Burundi'de çatışmalar artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de silahlı bir grubun düzenlediği saldırıda 4 muhalif hayatını kaybetti.

Yerel yetkililerden Celestin Nakongaho, silahlı bir grubun başkent Bujumbura'da bir eğlence merkezine düzenlediği silahlı saldırıda aralarında muhalefetten Ulusal Kurtuluş Halk Partisi'nden (FNL) Pontien Barutwanayo'nun da bulunduğu 4 kişinin öldüğünü açıkladı.

Kimliği belirsiz saldırganların olayın ardından kaçtığını belirten Nakongaho, olayın aydınlatılması için soruşturma açıldığını ifade etti.

Polis sözcülerinden Pierre Nkurikiye, saldırganların bulunması için halkı güvenlik güçleriyle işbirliğine çağırarak şüpheli bir durumda polise ihbarda bulunmalarını istedi.

Öte yandan, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın 3. kez göreve gelmesine karşı çıkanların oluşturduğu Arusha Hareketi Sözcüsü Jeremie Minani, saldırıların anayasa ihlaline karşı çıkanları ortadan kaldırmaya yönelik düzenlendiğini ileri sürdü.

Hükümet ise şiddet olaylarıyla ilgilerinin olmadığını yineledi.

Burundi'de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın sağ kolu  İstihbarat Başkanı Adolphe Nshimirimana'yı 2 Ağustos'ta hedef alan suikastten iki hafta sonra da eski Genelkurmay Başkanı Albay Jean Bikomagu da silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Bazı gözlemciler, Tutsi etnik grubuna bağlı Bikomagu'nun Hutu etnik grubuna bağlı Nshimirimana'nın öldürülmesine misilleme olarak vurulduğunu kaydetmişti.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, 3. kez adaylığını açıkladı.  

Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza’nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde karar bildirdi. 

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu Nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara döküldü. Şiddet eylemlerinde bugüne kadar 130'a yakın kişi yaşamını yitirirken, binlerce kişi de başka ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?