Burundi'de çatışmaların gölgesinde seçim

Burundi'de anayasa tartışmaları ve çatışmaların gölgesinde devlet başkanlığı seçimi yapılıyor, muhalif gruplar seçimi boykot ediyor

Burundi'de çatışmaların gölgesinde seçim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Seçim öncesi çatışmalar ve gerginlikler yaşanan Burundi'de halk, devlet başkanını seçiyor. Oy kullanma işleminin yerel saatle 06.00'da başladığını belirtti.

Yaklaşık 3,8 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede muhalefet seçimi boykot ediyor.

Seçimde aralarında Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın da bulunduğu 8 aday yarışıyor.

Ulusal Seçim Komisyonu, eski devlet başkanları Domitien Ndayizeye ve Sylvestre Ntibantunganya ile muhalefetteki Gerçek Burundi Demokrasi Cephesi'nden Jean Minani'nin ülkedeki siyasi ortam ve güvenliğin, barışçı, özgür ve şeffaf bir seçimin düzenlenmesine uygun olmaması gerekçesiyle geçen hafta adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. 

Yarışın, Nkurunziza ile iktidarın yanında bulunan muhalefetteki Katılımcı Muhalefet Koalisyonu Başkanı Jean de Dieu Mutabazi ve Ulusun Kalkınması Birliği Partisi'nden Gerard Nduwayo arasında geçeceği belirtiliyor.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca 2 kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, 3. kez adaylığını açıklamış, anayasa mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza’nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde karar bildirmişti.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan bir gün sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösterilerde bugüne kadar 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi. 

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın adaylığına karşı çıkanlar ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda dün de bir sivil ve bir polis öldü.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39