banner39

Burundi'de hafta sonu şiddeti: 5 ölü

Burundi'nin başkenti Bujumbura'da çıkan şiddet olaylarında 5 kişi hayatını kaybetti

Afrika 11.01.2016, 16:22 11.01.2016, 16:22
Burundi'de hafta sonu şiddeti: 5 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de şiddet olaylarında 5 kişinin öldüğü belirtildi.

Polis sözcülerinden Pierre Nkurikiye, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin başkentin birçok mahallesinde hafta sonu silahlı gruplara yönelik operasyon düzenlediğini, çıkan çatışmalarda bir gazetecinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Güvenlik güçlerinin operasyonlar kapsamında Musaga Mahallesi'nde bir kişinin daha öldürüldüğünü, Jabe Mahallesi'nde de bir kişinin cesedine ulaştığını söyleyen Nkurikiye, silahlı beş kişiyi gözaltına aldıklarını belirtti.

Öte yandan Nkurikiye, başkentin güneyinde silahlı kişilerin eğlence merkezine düzenlediği saldırıda iki kişinin öldüğünü ifade etti.

Siyasi krize son vermesi beklenen diyalog süreci, 28 Aralık'ta Uganda'da başlamış ve 6 Ocak'ta Tanzanya'da devam etmesi öngörülüyordu. Ancak hükümetin radikal olarak nitelediği muhalefetle diyalog kurmayı reddetmesi üzerine Ugandalı arabulucular tarihi ertelemek zorunda kalmıştı.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümetle silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'nda yer alan, devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı. Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın 3. kez aday olmasının önünde yasal engel bulunmadığı" yönünde görüş beyan etmişti.

Bunun üzerine muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, kararı protesto için sokaklara dökülmüş, çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Ardından 21 Temmuz'da yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69'unu alan Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

Yetkililer, olayların patlak verdiği nisan ayından bu yana yaklaşık 400 kişinin öldüğünü bildirmişti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?