banner39

Burundi'de halk siyasi karışıklıktan şikayetçi

Burundi'de sivil toplum kuruluşları, hafta sonu öldürülen Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın sağ kolu İstihbarat Başkanı Nshimirimana'ya düzenlenen suikasti kınadı

Afrika 03.08.2015, 15:00 03.08.2015, 15:00
Burundi'de halk siyasi karışıklıktan şikayetçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de sivil toplum kuruluşları, hafta sonu öldürülen Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın sağ kolu İstihbarat Başkanı Adolphe Nshimirimana'ya düzenlenen suikasti kınadı.

Burundi'de Sivil Toplum Kuruluşlarının Kalkınması Forumu (FOCODE) Başkanı Pacifique Nininahazwe, Nshimirimana'ya düzenlenen suikasti kınadıklarını belirterek "İnsan hayatı kutsaldır. Hiç kimsenin buna son vermeye hakkı yoktur" ifadesini kullandı.

Nininahazwe, düzenlenen suikastin aydınlatılması için soruşturma açılmasını talep etti.

Öte yandan, Burundi'de iki ay önce darbe girişiminde bulunan ve Nkurunziza'yı iktidardan indireceklerini iddia eden subaylar, yazılı bir açıklama ile Burundi'de Arusha Anlaşması'na Saygı ve Hukukun Restorasyonu İçin Ulusal Konsey (CENARED) adlı ortak ve birleştirici bir platform oluşturduklarını bildirdi.

Açıklamada, konseyin birleşik, onurlu, huzurlu, demokratik ve müreffeh bir Burundi'nin yeniden yapılandırılmasını amaçladığı kaydedildi.

Burundi Devlet Başkanı Müsteşarı Willie Nyamitoa, Burundi İstihbarat Başkanı General Adolphe Nshimirimana'nın dün sabah saatlerinde başkent Bujumbura'nın Kamenge mahallesinde, kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişilerin roketli ve el bombalı saldırısına uğrayarak hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, General Nshimirimana'nın yanında bulunan 3 koruması da yaşamını yitirirken, suikasti düzenleyen kişilerin asker elbisesi giydiği belirtilmişti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir genç ise saldırıda 8 polis ile 2 sivilin öldüğünü öne sürmüştü.

Muhalefet liderlerinden Leonce Ngendakumana, önceki gün AA muhabirine yaptığı açıklamada, şimdilik sadece siyasi bir mücadele verdiklerini ancak Nkurunziza iktidarda kalmaya ısrar ederse muhalefetin silahlı bir mücadeleye başvuracağını ifade etmişti.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, 3. kez adaylığını açıklamış, anayasa mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza’nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde karar bildirmişti.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu nisan sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara döküldü. Şiddet eylemlerinde bugüne kadar 100'den fazla kişi yaşamını yitirirken, binlerce kişi seçim öncesi şiddet olayları yüzünden komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?