banner39

Burundi'de hareketli pazar

Hafta sonu Burundi'nin başkentinde gün boyu çatışmalar yaşandı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti çok sayıda insan yaralandı. Belediye başkanının evine isyancı gruplarca saldırı düzenlendi.

Afrika 16.11.2015, 13:34 16.11.2015, 13:54
Burundi'de hareketli pazar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de pazar günü başkent Bujumbura'da sabah başlayan çatışmalar gece boyunca devam etti. belediye başkanının evine gece boyunca saldırılar düzenlendi.

Burundi'nin başkentinde çeşitli mahallelerde pazar günü gün boyu patlamalar meydana geldi. Patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetti. Bir polis memurunun verdiği bilgiye göre şehrin güneyinde bir polis öldü birçok polis de yaralandı. Sabah 09.00'da başlayan saldırılarda üç kişi yaralandı, gecenin ilerleyen saatlerinde de Bujumbura şehrinin genelinde yoğun ateş sesleri duyuldu.

Bujumbura en Bwiza bölgesinin idari sekreteri Dieudonné Nduwayo, başkentin Mukaza ilçesinde üç kişinin farklı yerlerde öldürülmüş olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza'nın CNDD-FDD partisinin bir üyesi olan Bujumbura Belediye Başkanı Freddy Mbonimpa, evinin yaklaşık 10 kişi tarafından saldırıya uğradığını söyledi. Mbonimpa verdiği demeçte, " Evimin çevresinde 10 saldırgan vardı ... evime saldırdılar ve evime el bombası attılar, evdeki korumalar karşılık verdi. Neyse ki hiçbir ölüm olmadı" dedi.

Burundi'de devlet başkanı Pierre Nkurunziza’nın 25 Nisan’da devlet başkanlığına aday olacağını açıklamasından bu yana hükümet ve muhalif gruplar arasında çatışmalar sürüyor.

KÖRÜKLENEN HUTU-TUTSİ AYRIMI

Devlet Başkanı Nkurunziza Burundi’yi bir etnik çatışmaya dönüştürmek isteyenlerin olduğunu, Ruanda hükümetinin muhalefete silah ve lojistik desteği verdiğini iddia ediyor. Ruanda devlet başkanı Paul Kagame iki devleti karşı karşıya getirecek 21 yıldır ağzına almadığı “Hutu-Tutsi” kelimelerini kullanması boşuna değil. Burundi’yi yönetenler Hutular, Ruanda’yı yönetenler ise Tutsiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?