banner39

Burundi'de isyancıların mahalleleri boşaltıldı

Burundi'de 3.kez Devlet Başkanı olan Nkurunziza karşıtlarının yaşadığı mahalleler boşaltıldı

Afrika 06.11.2015, 16:33 06.11.2015, 16:54
Burundi'de isyancıların mahalleleri boşaltıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'nin başkenti Bujumbura'da Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'ya karşı çıkanların yaşadığı mahallelerin boşaltıldığı belirtildi.

Yerel yetkililer, Nkurunziza karşıtlarının yoğun olarak yaşadığı başkentin Mutakura, Cibitoke, Ngagara mahallelerinden çok sayıda ailenin, devlet başkanının kendisine karşı çıkanların silahsızlanması için verdiği 5 günlük ültimatom sona ermeden Bwiza, Buyenzi ve Butere gibi güvenli mahallelere sığındığını açıkladı.

Ülkedeki şiddet olaylarından etkilenen 200 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

FRANSA'DAN BMGK'YI ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Fransa'nın BM koordinatörlerinden Philippe Bertoux, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, Fransa'nın, BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdığını belirtti.

Burundi'deki gelişmelerin ele alınacağı BMGK toplantısının pazartesi günü yapılması bekleniyor.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüş, çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin son raporuna göre, Burundi'deki şiddet olayları yüzünden son üç ayda 130 kişi öldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?