banner39

Burundi'de muhalifler yeniden sokağa döküldü

Burundi'de mevcut başkanın adaylığını protesto eden halk yeniden gösterilere başladı, gösterilerde 6 günde 9 kişi öldü, 60 kişi yaralandı ve 600 kişi gözaltına alındı

Afrika 04.05.2015, 17:23 04.05.2015, 17:23
Burundi'de muhalifler yeniden sokağa döküldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de 26 Haziran’da yapılacak devlet başkanı seçiminde Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın yeniden aday olmasına karşı çıkanlar iki gün aradan sonra tekrar sokaklara döküldü.

Yerel yetkililer ve görgü tanıkları, yüzlerce kişinin başkent Bujumbura ve çevresindeki bölgelerde gösteri düzenlediğini belirtti.

Göstericiler, "Üçüncü kez aynı devlet başkanına hayır", "Yorulduk", "Demokratik seçim istiyoruz", "Aruşa anlaşmasına saygı gösterilsin" sloganları attı.

AA muhabiri, göstericilerin geçen haftadan bu yana ilk kez Bujumbura'nın merkezindeki ana caddeye ulaşabildiğini ancak güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalesiyle karşılaştıklarını aktardı. 

Görgü tanıkları, başta Bwiza, Buyenzi, Ngagara, Mutakura, Cibitoke, Musaga, Kinindo ve Kibeng bölgeleri olmak üzere Bujumbura'nın birçok bölgesinde güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtığı, Kinindo'da 2 göstericinin yaralandığını belirtti. 

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, gösterilerde 6 günde 9 kişi öldü, 60 kişi yaralandı ve 600 kişi gözaltına alındı.

Nkurunziza'nın adaylığına karşı olanların kurduğu "3. döneme hayır" hareketi, cuma günü 2 gün sokaklara çıkılmayacağını duyurmuştu.

Burundi'de 2005'ten bu yana iki dönemdir iktidarda bulunan Nkurunziza’nın tekrar devlet başkanı seçimi için aday olmasını protesto edenler geçen hafta sokağa dökülmüştü.

Anayasaya göre, ülkede aynı kişi en fazla iki dönem arka arkaya devlet başkanı seçilebiliyor. Dolayısıyla muhalifler Nkurunziza'nın adaylığının anayasaya ve ayrıca 1993-2006'daki iç savaşı sonlandıran, her parti üyesinin kendi çıkarından önce çoğunluğunkini gözetmesi gerektiğini vurgulayan Aruşa Anlaşması'na aykırı olduğunu savunuyor.

Nkurunziza yanlıları ise devlet başkanının 2005'te atamayla göreve geldiğini, yani ilk dönemin geçersiz olduğunu ve bir kez daha aday olabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?