banner39

Burundi'de sular durulmuyor

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın Nisan ayında 3. kez başkan olmasından beri devam eden protesto eylemlerinde muhalif liderler ve polisler sokak aralarında ölü bulunurken Afrika Birliği ülkeye askeri destek vereceğini söylerken yaptırımlardan bahsetmesi hükümette hoşnutsuzluk yarattı

Afrika 20.10.2015, 15:05 20.10.2015, 15:05
Burundi'de sular durulmuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi yönetimi Afrika Birliği ile ülkedeki krizin sona ermesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını ancak Afrika Birliğinin yaptırımlardan söz etmesinin hoş olmadığını bildirdi. Afrika Birliği geçen hafta Burundi'ye asker gönderileceğinden söz etmiş, gerektiğinde hükümete yaptırım uygulanabileceğini belirtmişti. 

Burundi'de artan şiddet olaylarına karşı Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi, hafta sonu yaptığı yazılı açıklamada, insan haklarının ihlallerini aydınlatmak üzere soruşturma açtığını, gerekli olduğunda da ülkeye güvenlik gücü konuşlandırmaya hazır olduğunu kaydetmişti.

Burundi'nin başkenti Bujumbura'da 3'ü polis, 4 kişinin cesedi bulundu. Polis sözcülerinden Pierre Nkurikiye, yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana kayıp olan muhalefetten Dayanışma ve Demokrasi Hareketi (MSD) partisinin Genel Başkan Yardımcısı Charlotte Umurwaneza'nın cesedine Bujumbura'nın Cibitoke Mahallesi'nde ulaşıldığını ifade etti. Muhalifin yakınları ölümünden iktidar yanlılarını sorumlu tutsa da Nkurikiye, olayın aydınlatılması için soruşturma açıldığını söyledi.

Öte yandan Nkurikiye, yine başkentte kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan 3 polisin cesedinin bulunduğunu dile getirdi.

Geçen hafta Bujumbura'nın Ngagara Mahallesi'nde el bombasıyla saldırı düzenleyen kimliği belirsiz kişilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada aralarında Ulusal Radyo Televizyonu'nda (RTNB) çalışan gazeteci Christophe Nkezabahizi, eşi ve 2 çocuğunun bulunduğu 11 kişi ölmüştü.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza’nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde görüş bildirmişti.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüştü.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el-Hüseyin geçen ay, Burundi'deki siyasi kriz yüzünden 5 ayda 134 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Ülkede 21 Temmuz'da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak 3. kez iktidara gelen Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?