banner39

Burundi'de üç darbeci de tutuklandı

Burundi'de darbeye teşebbüs eden üç general tutuklandı ve eski başkan görevine döndü

Afrika 15.05.2015, 09:20 15.05.2015, 11:29
Burundi'de üç darbeci de tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burundi'de darbe girişiminde bulunanlardan 3 generalin tutuklandığı ve devlet başkanının makamına yeniden oturduğu bildirildi.

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın danışmanı Willy Nyamitwe, 3 generalin polis tarafından tutuklandığını belirtti. Tutuklananlar arasında darbe girişiminde bulunanların sözcüsü Zenon Ndananeze'ın da olduğunu söyleyen Nyamitwe, bu kişilerin adalete teslim edileceğini vurguladı.

Burundi'de Nkurunziza'ya darbe girişiminde bulunanlardan eski Savunma Bakanı General Cyrille Ndayirukiye, başarısız olduklarını kabul etmişti.

Nkurunziza dün Twitter hesabından ülkesine döndüğünü duyurmuştu.

Burundi'deki krize çözüm yollarını görüşmek için önceki gün düzenlenen Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Zirvesi için Tanzanya'ya giden Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza, darbe girişimi haberleri üzerine ülkesine dönme kararı almıştı. Ancak Nkurunziza hava sahasına giriş izni verilmemesi üzerine Tanzanya'ya dönmüştü.

DARBECİLERDEN BAŞARISIZLIK İTİRAFI

Burundi'de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'ya darbe girişiminde bulunanlardan General Cyrille Ndayirukiye, başarısız olduklarını söyledi.

General Ndayirukiye, "Başarısız olduğumuzu kabul ediyorum. İktidarı destekleyen askerlerin büyük direnişiyle karşılaştık" dedi.

Darbe girişiminde bulunanların başındaki eski İstihbarat Şefi Godefroid Niyombare ise henüz açıklama yapmadı.

Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza dün Twitter hesabından ülkesine döndüğünü duyurmuştu.

Nkurunziza, "Vatanseverliklerinden dolayı ordu ve polisi tebrik ediyorum. Halkımızı da gösterdikleri sabırdan dolayı kutluyorum" ifadesini kullanmıştı.

Burundi'deki krize çözüm yollarını görüşmek için önceki gün düzenlenen Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Zirvesi için Tanzanya'ya giden Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza, darbe girişimi haberleri üzerine ülkesine dönme kararı almıştı. Ancak Nkurunziza hava sahasına giriş izni verilmemesi üzerine Tanzanya'ya dönmüştü.

BURUNDİ DEVLET BAŞKANI ÜLKESİNE DÖNDÜ

Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, ülkesine döndüğünü açıkladı.

Darbe girişimi yaşanan ülkesine dün girmesi engellenen Nkurunziza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Burundi'ye döndüğünü bildirdi. Nkurunziza, "Vatanseverliklerinden dolayı ordu ve polisi tebrik ediyorum. Halkımızı da gösterdikleri sabırdan dolayı kutluyorum" diye yazdı.

Bu arada ülkede durumun hala karışık olduğu ve darbeciler ile yönetim yanlıları arasında başkent Bujumbura'daki çatışmaların hala devam ettiği kaydedildi.

Burundi'deki krize çözüm yollarını görüşmek üzere dün düzenlenen Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Zirvesi için Tanzanya'ya giden Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza, darbe girişimi haberleri üzerine ülkesine dönme kararı almış ancak hava sahasına giriş izni verilmemesi üzerine Tanzanya'ya dönmüştü.

Burundi Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada ise darbe girişiminin başarısız olduğu açıklanmıştı. 

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDEN KINAMA

BM Güvenlik Konseyi, Burundi'deki gelişmeleri değerlendirmek için kapalı oturumda bir araya geldi. Toplantıda BM Genel Sekreteri'nin Afrika'daki Büyük Göller Bölgesi Özel Temsilcisi Said Djinnit, Konsey üyelerine son duruma ilişkin bilgi verdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Litvanya'nın BM Daimi Temsilcisi Raimonda Murmokaite, Konsey'in Burundi'deki olayları ve özellikle "hukuksuz bir şekilde iktidarı ele geçirmek" amacıyla sivillere karşı şiddet uygulayanları kınadığını söyledi.

Burundi'de tüm taraflara şiddeti bırakma, barış ve istikrara dönme çağrısı yaptıklarını ifade eden Murmokaite, "Konsey üyeleri, ülkede bir an önce hukuka dönülmesini ve Arusha anlaşması çerçevesinde seçimlerin güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini istiyor" dedi. 

Said Djinnit'in çalışmalarına verilen desteği de vurgulayan Murmokaite, "Güvenlik Konseyi, Burundi'nin barış ve güvenliğini tehdit eden şiddet eylemlerine cevap verme niyetinde olduğunu ifade eder" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?